PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

East Side Gallery - Německo, Berlín

Základní informace

East Side Gallery je nejdelší dochovaný souvislý kus Berlínské zdi, který má celkovou délku přes 1 300 metrů a nachází se nedaleko náměstí Alexanderplatz. Zeď byla pomalována různými umělci, kteří zde ztvárnili náměty z její historie, čímž se přeměnila na největší galerii pod širým nebem na světě.

15 G Rakovník - Berlín, Berlínská zeď

Po konci druhé světové války bylo na Jaltské konferenci rozhodnuto o rozdělení Německa do čtyř okupačních zón a samotný Berlín byl rozčleněn do čtyř sektorů. Mezi západní a východní částí se však rychle začalo stupňovat napětí, které vyvrcholilo v noci z 12. na 13. srpna 1961, kdy východoněmecká armáda a policie, posílená pohraniční stráží a podnikovými milicemi, obsadila hranice Východního Berlína. Ještě té noci byla část města spadající pod sovětskou správu obehnána ostnatým drátem a o tři dny později se přikročilo ke stavbě zdi.

Vznikla tak 165 km dlouhá stavba, jejímž centrem byla nepravidelná zeď z betonových panelů, vysokých kolem 3,6 metrů. Její okolí na straně Východního Berlína pak bylo doplněno ochrannými pásy, ostnatým drátem, prostorem pro psy či pohraničníky a na některých místech i protitankovými zátarasy.

Berlínská zeď zůstala stát do roku 1989, kdy byla její většina v rámci všeobecné euforie ztržena. Až na konci 90. let 20. století se o ní začalo uvažovat jako o památce, dokládající dějiny 20. století. Nejdelší zachovaný úsek zdi o délce 1316 metrů vedl ulicí Mühlenstrasse na severním břehu řeky Sprévy a odděloval dřívější čtvrtě Friedrichshain a Kreuzberg.

První obraz se na tomto symbolu Studené války objevil už v roce 1989. Jeho autorka Christine Mac Lean se pak podílela na vzniku obrovské galerie pod širým nebem, na níž si je dnes možné prohlédnout více než stovku obrazů, jejichž autoři pochází z jednadvaceti zemí světa. East Side Gallery, zdobená velkoformátovými obrazy z historie Berlínské zdi, byla oficiálně otevřená 29. srpna 1990. K nejznámějším grafikám tu patří slavný polibek Ericha Honeckera a Leonida Brežněva, jehož autorem je Dmitrij Trubel, či trabant probourávající zeď od Birgit Kinder.

Protože je galerie vystavena vlivům počasí, musela už roku 2009 proběhnout její celková rekonstrukce a dnes je památkově chráněná.

Oficiální webová stránka: www.eastsidegallery-berlin.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY