PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Falkirk Wheel - Skotsko

Základní informace

Falkirk Wheel je první a stále ještě jediný rotační lodní výtah na světě a jeden ze dvou funkčních lodních výtahů ve Velké Británii.

Falkirk Wheel, Skotsko Falkirk Wheel, Skotsko Falkirk Wheel, Skotsko

Město Falkirk se zapsalo do britských dějin už 12. července 1298, kdy tu skotský národní hrdina William Wallace svedl hrdinnou bitvu s Angličany a poražen byl jen proto, že jej zradili skotští rytíři.

Většina turistů sem však přijíždí za technickou zajímavostí zvanou Falkirk Wheel. Tento lodní výtah propojil po skoro sedmdesáti letech průplavy Forth and Clyde Canal a Union Canal a nahradil dřívější soustavu jedenácti zdymadel, která překonávala 24metrový rozdíl hladin obou toků.

Stavba Falkirk Wheel

Samotná realizace tohoto ojedinělého projektu začala v březnu 1999. Zaměstnáno tu bylo přes tisíc lidí, kteří odstranili více než 250 000 m³ zeminy, vykopali 160 metrů dlouhý kanál o průměru osm metrů, postavili jeden stodvacetimetrový a jeden dvacetimetrový akvadukt a v neposlední řadě změnili a vytvořili nové přístupové cesty. Celá stavba, která se připravovala přes deset let, stála 78 milionů liber a část z těchto peněz pocházela z národní loterie.

Otevření Falkirk Wheel bylo naplánováno na duben 2002, ale královna Alžběta II. musela se slavnostním přestřižením pásky měsíc počkat, neboť ještě před uvedením výtahu do činnosti vandalové násilně otevřeli vrata, čímž celý stroj závažně poškodili. Oprava pak stála 350 000 liber.

Jak Falkirk Wheel funguje

Princip celého výtahu je velmi jednoduchý a vychází z Archimédova zákona. Na každém konci mohutného ramene rotoru je umístěna obrovská vana o objemu 302 tun vody. Do ní najede loď, s kterou motor o výkonu 22,5 kW otočí o 180°. Celá tato akce trvá pět minut a poté může loď pokračovat ve své cestě. Turisté mohou nastoupit do člunu a výtahem se projet kolem dokola – odjezd je většinou jedenkrát za hodinu.

Falkirk Wheel je vyobrazen na skotských bankovkách v hodnotě 50 liber.

Oficiální webová stránka: https://www.scottishcanals.co.uk/falkirk-wheel

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY