PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Flamborough Head - Anglie

Základní informace

Flamborough Head jsou křídové útesy v severní Anglii na pobřeží Severního moře. Jedná se o nejvyšší křídové útesy ve Velké Británii, na kterých hnízdí stovky mořských ptáků.

Flamborough Head, Anglie Flamborough Head, Anglie

Mys vystupující asi třináct kilometrů do moře mezi vesničkami Filey a Bridlington představuje z hlediska geologie místo mezinárodního významu. Je tvořen křídou a jedná se o jediný křídový mys na severu Anglie. Na jeho okrajích vystupují z moře strmé bílé útesy, vysoké až sto dvacet metrů. V nich se ukrývá obrovské množství jeskyní, přičemž nejdelší z nich je dlouhá padesát metrů.

Skály jsou také hnízdištěm více než dvou set tisíc mořských ptáků, které sem jezdí pozorovat lidé z celého ostrova. Kromě racků a alk tu lze vidět i kormorány, alkouny či papuchalky a nachází se tu i jediná pevninská kolonie terejů v Anglii. Cílem mnoha turistů jsou i dva místní majáky. Starší z nich byl postaven z křídy roku 1669 a jedná se o nejstarší kompletně dochovaný maják v zemi. Přestože nebyl nikdy užíván, je tato neobvyklá skoro 24 metrů vysoká stavba zapsána na seznam národního dědictví Anglie a spravuje ji Historic England. Druhý z majáků vyrostl nad útesem ve výšce 65 metrů v roce 1806. V 88 metrů vysokém majáku fungoval zpočátku zvláštní mechanismus, podobný hodinovému stroji, díky němuž rotovala olejová lampa, jejíž světlo upozorňovalo námořníky na nebezpečí. Plně automatizována byla tato stavba až roku 1996 a dnes její světlo dosahuje do dálky 24 námořních mil.

Název Flamborough Head bývá odvozován z výrazu „místo plamene“, ale existují i teorie, které jeho původ vidí v saském flaem, označujícím šipku. Ten by odkazoval na tvar poloostrova. Flamborough Head je ideálním místem pro outdoorové aktivity a nabízí skvělé podmínky pro windsurfing a kanoistiku. Návštěvníci si však musí být vědomí tzv. Flamborough Head No Take Zone mezi Danes Dyke a Sewerby Steps. Prostor, zabírající jeden kilometr pobřeží a zasahující 700 metrů do moře, představuje zónu, v níž se nesmí lovit ryby ani sbírat korýši či mořské rostliny, a to ani ve vodě, ani na pláži.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY