PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Flossenbürg - Německo

Základní informace

Flossenbürg je obec v Bavorsku nedaleko českých hranic, ve které byl v roce 1938 zřízen koncentrační tábor.

Nemecko Flossenburg, Bildungszentrum.jpg Nemecko Flossenburg, Barackenfelder.jpg Nemecko Flossenburg, Ueberblick.jpg

Koncentrační tábor Flossenbürg byl zřízen v květnu 1938 pro tzv. antisociální a kriminální živly. Záměrně byl umístěn nedaleko žulových lomů, kde byla využívána práce vězňů. Tábor patřil k druhé generaci nacistických táborů, kde byla uplatňována metoda Vernichtung durch Arbeit, tedy likvidace prací. Vězňové tu museli při nedostatku potravy a zdravotní péče vykonávat těžkou práci a za jakýkoli přestupek byli tvrdě trestáni. Jejich pracovní den trval patnáct hodin a byl přerušen jen jednou krátkou přestávkou, kdy dostali řídkou polévku. Po práci pak museli odnést mrtvé do tábora.

Jako první sem byli přivezeni němečtí a rakouští vězni z Dachau. Kapacita tábora tehdy byla plánována pro tisíc šest set lidí, ale už rok po založení tu žil skoro dvojnásobek vězňů a na konci války toto číslo dosáhlo až patnácti tisíc. Postupně také bylo zřízeno několik poboček tábora v Bavorsku, Sasku a v západních a východních Čechách. Během let 1938 až 1944 prošlo táborem dvaadvacet tisíc mužů a žen. V posledním roce války sem pak přišlo dalších 76 000 vězňů skoro padesáti národností, z nichž více než polovina byla polského a sovětského původu. Nacisté je sem sváželi z míst, kam postoupila osvobozující vojska.

Když se v dubnu 1945 přiblížila americká vojska, došlo k násilné evakuaci tábora. Postupně odtud bylo vysláno 22 000 vězňů do Dachau, přičemž 7 000 z nich přišlo o život během cesty. Američané tu i tak našli šestnáct set lidí v tak děsivém stavu, že většina z nich během následujících týdnů zemřela.
12. června 1946 začal soud se zločinci z Flossenbürgu, který trval až do 22. ledna 1947. Během této doby bylo obžalováno čtyřicet šest nacistů z vražd, mučení a trýznění hladem. Odsouzeno jich bylo čtyřicet, z nichž patnáct dostalo trest smrti.

Po skončení války byl tábor srovnán se zemí, ale už roku 1946 tu vznikl památník. V 50. letech přibyl hřbitov a o třicet let později i malá výstava. 22. dubna 2007 se pak otevřela stálá expozice, připomínající hrůzy, které se tu odehrály.

Oficiální webová stránka: https://www.gedenkstaette-flossenbuerg.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
od Vánoc do března může být nepřístupný

Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY