PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Fori Imperiali - Itálie, Řím

Základní informace

Císařská fóra, italsky Fori Imperiali, je rozlehlý architektonický komplex fór, která leží ve středu Říma v okolí ulice Via dei Fori Imperiali.

Italie Rome, Via dei Fori Imperiali Italie Rome, Via dei Fori Imperiali Via dei Fori Imperiali, Řím, Itálie

Na konci období republiky v Římě se říše rychle rozvíjela a to s sebou přineslo i potřebu zvětšit původní městské fórum. Kvůli nedostatku prostoru jej však nebylo možné rozšířit, a tak Julius Caesar založil roku 46 př. n. l. fórum nové na úpatí Kapitolu. Inspirovat se nechal velkými náměstími helénských měst a určil mu půdorys protáhlého obdélníku, který ze tří stran tvoří sloupořadí a čtvrtou představuje chrám bohyně Venuše Rodičky. Později byla přistavěna první římská burza.

Stejným uspořádáním se nechal inspirovat císař Augustus. Jeho fórum vzniklo na počest bitvy u Filipp, kde v roce 42 př. n. l. porazil Caesarovy vrahy Bruta a Cassia. Tvar a velikost původního chrámu boha Marta Mstitele i dvou bazilik však dnes můžeme pouze odhadovat ze zbytků základů těchto staveb. Dochovaly se však nádherné sloupy korintské sloupy boční stěny chrámu.

Třetí fórum, zvané Vespasianovo neboli Mírové, na tomto místě vyrostlo po triumfu v židovské válce v letech 71–75. Pro kořist z jeruzalémského chrámu tu císař nechal postavit chrám Míru, z něhož se však do dnešních dob dochovalo jen pár povalených sloupů.

Další, Nervovo fórum vzniklo roku 97 jako spojnice mezi dřívějšími fóry. Jeho základem byl chrám bohyně Minervy.

Poslední fórum v Římě vybudoval v letech 107–113 císař Trajánus. Svým velkolepým projektem pověřil architekta Apollodóra z Damašku, který nechal srovnat pahorek mezi Kapitolem a Kvirinálem. Honosné fórum o délce tři sta metrů a šířce více než sto osmdesát metrů tvořily dvě souběžné kolonády, dvojposchoďová bazilika a chrám císaře Trajána. Jeho jezdecká socha stála v centru fóra a věhlasný Trajánův sloup, oslavující vítězství nad Dáky, sem byl doplněn roku 114.

Rada: Představu o tom, jak tato fóra vypadala, si můžete udělat z popisků, které najdete u každého z nich.

Oficiální webová stránka: www.turismoroma.it/cosa-fare/fori?lang=en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY