PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Fort William - Skotsko

Základní informace

Fort William je město skotské vysočiny ležící téměř na úpatí nejvyšší hory Velké Británie, Ben Nevis. Fort William je druhým největším městem skotské vysočiny.

Skotsko Fort William, Neptune´s Staircase

Město s deseti tisíci obyvateli leží na jižním konci geologického zlomu Great Glen, nedaleko jednoho z nejdelších skotských jezer Loch Linnhe, a je správním střediskem celé oblasti.

Ještě na počátku 17. století byla tato krajina zemí klanu Cameronů, jejichž menší sídla byla rozeseta po okolí. Roku 1654 tu však po zpacifikování tohoto odbojného klanu nechal Vilém III. Oranžský postavit dřevěnou pevnost, která dostala po něm jméno. Kolem ní se pak začalo rozvíjet osídlení, pojmenované po králově choti Maryburgh. Sídlo měnilo poměrně často svůj název až do rekonstrukce pevnosti, kterou v 18. století provedl princ William, vévoda z Cumberlandu, po němž pak bylo pojmenováno celé město. Pevnost však dnes zde již nenajdeme, protože padla za oběť stavbě železnice, která tu byla zprovozněna 7. srpna 1894.

Z historických faktů je ještě důležité připomenout i skutečnost, že Fort William byl prvním městem ve Spojeném království, kde byly ulice i domy zásobovány elektřinou vyrobenou ve vodní elektrárně a tuto energii využívala i místní továrna na zpracování hliníku.

Důležitá byla i pozice města během druhé světové války, kdy zde byl ukotven křižník HMS St. Christopher, jenž využívala Royal Navy jako tréninkovou základnu svých pobřežních sil.

Dnes je Fort William proslavený především jako „Outdoor Capital of the UK“, tedy do češtiny stěží přeložitelné jako hlavní město Spojeného království pro aktivity pod širým nebem. Obklopen horami, z nichž nejvyšší Ben Nevis s 1345 metry je zároveň nejvyšším vrcholem celé země, je ideální východiště pro túry, treky, ale jako základnu jej využívají i milovníci horských kol, rybaření a lyžování.
Fort William je také cílem slavné cesty West Highland Way, vedoucí přes západní část Skotské vysočiny z Glasgow.

Fort William však nabízí činnost i pro dny, kdy počasí nepřeje sportovnímu vyžití. Za návštěvu stojí West Highland Museum, zaměřené na místní život a kulturu, či palírna whisky.

Oficiální webová stránka: www.visitfortwilliam.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY