Garmisch-Partenkirchen - Německo
Základní informace
Garmisch-Partenkirchen, často zvané jen GA-PA, je zimní sportovní a turistické středisko u rakouských hranic v německé spolkové zemi Bavorsko. Nedaleko města se nachází nejvyšší hora Německa Zugspitze.
Historie jedné z nejlepších evropských destinací pro zimní sporty sahá až do doby římské. Tehdy totiž roku 15 n. l. byla na významné obchodní křižovatce cesty z Benátek do Augsburgu založena osada, která později dostala název Partenkirchen. O druhé částí dnešního města zvané Garmisch se objevují první zmínky až v roce 803. Obě zcela nezávislá města se v 19. století začala orientovat na cestovní ruch a rozrůstala se natolik, že roku 1935 došlo k jejich spojení pod názvem Garmisch-Partenkirchen. Dvojměstí leží v údolí řeky Loisach pod masivem Wetterstein a dnes tu žije asi 30 000 stálých obyvatel.
Jedno z nejrušnějších zimních středisek v bavorských Alpách bývá přezdívané „německá vstupní brána do Alp“. Svým návštěvníkům nabízí množství lanovek a lyžařských vleků, přičemž tu lze využít sjezdovky na ledovci i horských pláních různé obtížnosti. Přímo z města vyjíždí zubačka do sedla a po přestupu vynese zájemce kabinová lanovka až na vrchol nejvyšší německé hory Zugspitze, která se vypíná do výšky 2962 m n. m. Ti, kteří vyjedou až nahoru, jsou odměněni jedinečným výhledem na pět set alpských štítů. Není divu, že se toto úchvatné město stalo roku 1936 pořadatelem IV. zimních olympijských her. Právě pro ně tu vznikl nový zimní stadion a lyžařský stadion. Poté, co bylo pořadatelství odebráno Japonsku, kvůli probíhající čínsko-japonské válce, se zde měly konat i následující zimní olympijské hry, ale ty byly kvůli válce zrušeny. V letech 1978 a 2011 tady také proběhlo mistrovství světa v alpském lyžování.
Kromě úchvatných hor nabízí město i příjemné centrum s domky s tradičními malbami na fasádách, z nichž lze vyčíst nejen jméno majitele, ale i jeho řemeslo. K nejstarším budovám patří starý farní kostel ze 13. století, jehož dnešní podoba však vznikla přestavbou o dvě stě let později. V jeho interiéru lze obdivovat gotické fresky a nádhernou síťovou klenbu. Za pozornost stojí i nový farní kostel z roku 1733 s barokním interiérem. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o životě lidí v tomto regionu, je otevřeno Werdenfels Museum s dobově zařízenými místnostmi a sbírkou dřevěného nábytku.