PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Gaztelugatxe - Španělsko

Základní informace

Gaztelugatxe je malinkatý ostrůvek v Biskajském zálivu, jehož území patří k městečku Bermeo, asi 35 kilometrů severovýchodně od Bilbaa.

Gaztelugatze, Španělsko.jpg

Název ostrova pochází z baskičtiny a skládá se ze dvou slov: gaztelu, označujícího hrad, a atx, znamenajícího kámen či skálu. Ostrov je s pevninou spojen kamenným můstkem, který se mění v klikatou cestu, vedoucí k nejvyššímu bodu. Každý, kdo ho chce dosáhnout, musí překonat 241 schodů. Podle místní legendy je svatý Jan Křtitel překonal třemi kroky, přičemž poslední z nich se obtiskl do nejvyššího schodu. Kdo se jej dotkne, bude mít štěstí. To se bude držet i toho, kdo třikrát zazvoní na zvon na vrcholu kopce, protože se mu poté splní cokoli, co si bude přát.

Původní kostel, který tu vyrostl na místě poustevny, byl pojmenován po svatém Janu Křtitelovi už v 9. století. O tři století později zde vznikl klášter. Stavba na ostrově několikrát podlehla požáru. Naposledy se tak stalo 10. listopadu 1978, ale již o necelé dva roky později 24. června 1980 byl kostel znovu vysvěcen. Uvnitř svatyně lze dodnes vidět votivní dary námořníků, zachráněných před ztroskotáním. Vedle kostela pak stojí menší přístřešek s výhledem na moře, užívaný jako ideální místo pro piknik i jako útočiště před větrem.

Svatostánek, tyčící se ve výšce 80 metrů nad mořem, musel odolávat mnoha útokům. Roku 1593 ostrov napadl Francis Drake a jeho korzáři hodili místního poustevníka na skály na pobřeží. Nezapomněli také sebrat vše, co našli. Strategickou polohu ostrovu využilo i sedm rytířů z Biskaje při obraně proti kastilskému králi Alfonsi XI. V jeskyních byli také drženi lidé, obvinění z čarodějnictví.

Rada: Ostrov Gaztelugatxe se řadí k nejkrásnějším místům Biskajského zálivu. Vynechat by je neměli především milovníci Game of Thrones. Právě sem totiž byl umístěn mystický ostrov Dragonstone.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY