PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Gent - Belgie

Základní informace

Gent je malebné město asi 50 kilometrů západně od Bruselu ve vlámské části Belgie. Rozkládá se na řadě ostrovů spojených mosty přes řeky Lys a Šelda.

Graslei, Gent, Belgie St. Nicholas´ Church, Gent, Belgie Gent, Belgie

V 7. století přišel z Akvitánie do této oblasti misionář svatý Amandus, který tu šířil křesťanství a který zde také založil dvě opatství. Ta však byla na konci 9. století vypleněna Vikingy, a tak tu na jejich obranu postavil první flanderský hrabě Balduin I. Železný dřevěný hrad. Bezpečí, které poskytoval, přitáhlo do okolí množství nových obyvatel. Osídlení se postupně rozrůstalo, až se z něj ve 13. a 14. století stalo druhé největší evropské město na sever od Alp. V té době prosperovalo především díky obchodu se suknem. Roku 1648 však Nizozemci přehradili ústí řeky Šeldy do moře, a tak Gent ztratil svou obchodní cestu a začal upadat. Město znovu ožilo v 18. a 19. století, kdy byl postaven kanál mezi Gentem a dnes nizozemským Terneuzenem, a tak tu opět vzniklo významné středisko průmyslu, především textilního. Industriální rozvoj však s sebou přinášel i stinné stránky. Mimo jiné továrny produkovaly tolik znečištění, že všechny historické budovy byly pokryty silnou vrstvou špíny. V 80. letech 19. století však došlo k celkové obnově, a tak tu turisté mohou obdivovat nádherné architektonické skvosty.

Již při příjezdu do centra města upoutají pozornost tři gentské věže: Belford, kostel svatého Mikuláše a Katedrála svatého Bavona. Ta vznikala postupně během 13. století, a tak se může pochlubit různými stupni gotiky. Většina návštěvníků sem však přijíždí kvůli proslulému polyptychu Jana van Eycka Klanění Beránku božímu z roku 1432. Jen o kousek dál stojí rohová budova radnice s jedním průčelím pozdně gotickým a druhým vytvořeným v období postreformační architektury. Uvnitř se nachází sál s korunovačním trůnem Josefa II.

Neodolatelným kouzlem oplývá nábřeží řeky Leie Graslei, na místě bývalého středověkého přístavu. Nejstarší dům se tu zachoval z 12. století. Nábřeží vás dovede k pevnosti Gravensteen, která sloužila jako rezidence flanderských hrabat. Její nejstarší část pochází z 12. století. Do 14. století plnila úlohu vojenské pevnosti a poté v ní po dobu čtyř set let sídlilo městské vězení.

Rada: Odolat byste neměli tzv. gentským nosům. Jedná se o původně fialovou cukrovinku ve tvaru nosu. Když prokousnete vnější krustu, vyteče z ní sladká šťáva.

Oficiální webová stránka: https://visit.gent.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY