PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Glasgow - Skotsko

Základní informace

Glasgow je největší skotské město ležící přibližně 60 km západně od Edinburghu. Ačkoliv je Glasgow spojováno s průmyslem, patří mezi nejkrásnější viktoriánská města ve Skotsku. Ve městě se nachází univerzita a množství uměleckých galerií.

Glasgow, Skotsko Trinity College Towers, Glasgow, Skotsko River Clyde, Glasgow, Skotsko

Glasgow vzniklo na řekách Clyde a Kelvin na západním pobřeží Skotska u zálivu Firth of Clyde a v současné době má tato moderní metropole necelých sedm set tisíc obyvatel. Název města pochází z galských slov glas a cu, jejichž složením vznikne výraz „drahé zelené místo“. Jeho dějiny začínají spolu s rybářskou vesničkou, jejíž obyvatelé se postupně začali více soustředit na zemědělství, řemesla a obchod.

Významný přelom přišel v 6. století, kdy sem doputoval svatý Mungo. Dle pověsti před tím naložil ostatky svatého Ferguse na vůz tažený dvěma voly a vydal se hledat místo, které mu vybral Bůh. Právě v Glasgow je našel, ostatky uložil a založil zde katedrálu jemu později zasvěcenou. Ta má dnes gotickou podobu, která vznikla přestavbou ve 13. století. Roku 1451 zrychlilo rozvoj města založení univerzity a ze stejného století pochází i nejstarší dochovaný dům ve městě.

V 18. století se pak z Glasgow stalo jedno z největších evropských center obchodujících s Amerikou. Z počátku tu kvetl obchod s cukrem, ale později začal být výhodnější prodej textilu, barev a látek. V 19. století se zde začala rychle rozvíjet těžba uhlí, železa a výroba lodí a lokomotiv a do Glasgow přicházeli za prací lidé z celého světa. Brzy se tak proměnilo v kosmopolitní centrum, kde lze dnes najít velkou čínskou čtvrť, ale i čtyři katedrály, sedm synagog a několik mešit, přičemž jedna z nich je největší v celém Skotsku.Není proto divu, že právě v tomto městě sídlí největší muzeum víry na světě, zvané Muzeum svatého Munga, které nabízí pohled do různých světových náboženství.

Kromě mnoha dalších muzeí stojí za prohlídku např. náměstí George Square s klasicistní budovou City Chambre, v níž si lze prohlédnout sochy slavných Skotů, či Clyde Auditorium. Málokterý návštěvník Glasgow vynechá čajovnu Willow Tearooms, kde každý detail pochází z návrhu secesního architekta Charlese Rennie Mackintoshe, který ve městě navrhl množství dalších budov a určil tak jeho ráz až do současnosti.

Oficiální webová stránka: https://peoplemakeglasgow.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY