PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Glencoe - Skotsko

Základní informace

Glencoe je dechberoucí údolí v oblasti Skotské vysočiny, jež vyhloubila říčka Coe. Nádherné horské údolí láká za pěkného počasí svými zlatohnědými svahy množství turistů. Právě tudy vede nejznámější součást tzv. West Higland Way (Cesta západní Vysočinou) nazvaná Devil´s Staircase (Ďáblovo schodiště).

Glencoe, Skotsko Blackrock Cottage, Glencoe, Skotsko Glencoe, Skotsko

Většinu z tohoto šestnáct kilometrů dlouhého údolí koupil horolezec a filantrop Percy Unn, jež jej věnoval nadaci National Trust of Scotland, jejíž snahou je tu zachovat lidmi nedotčenou přírodu. Část pozemků patří od roku 2002 také zakladateli Glencoe Heritage Trust Alistairu MacDonaldovi, který je potomkem jednoho z mála přeživších příslušníků klanu, který tu byl roku 1692 vyvražděn.

Masakr v údolí Glencoe

Tento děsivý masakr souvisí s nástupem Viléma III. na trůn. Většina skotských klanů slíbila věrnost jeho předchůdci Jakubovi II., ale po výzvě parlamentu se přiklonily na stranu nového vládce. Ten na konci roku 1691 rozhodl, že udělí milost všem klanům, které dosud stály proti němu, vysloví-li mu do konce roku věrnost.

Glencoe svíraly kruté mrazy a sněhová pokrývka dosahovala několika metrů. I přesto se vydal zástupce MacDonaldů do asi 20 km vzdálené pevnosti Fort William, aby tamějšímu správci složil slib věrnosti králi. Ten to však odmítl a poslal Alistaira MacDonalda do 90 km vzdáleného Inveraray. I přestože jej cestou přepadli a úředník, který mohl slib přijmout, byl několik dnů mimo město, slib věrnosti nakonec Alistair složil pár dnů po daném termínu a vydal se s klidným srdcem domů. Vláda však využila zpoždění, a aby nový král demonstroval svou moc a sílu, rozhodla MacDonaldy potrestat.

V únoru 1692 se 130 královských vojáků ubytovalo v Glencoe a po dobu dvou týdnů užívalo pohostinnosti obyvatel údolí, aniž by hostitelé tušili, že se chystá podlá zrada. Brzy ráno 13. února 1692 byl ze skály, dnes zvané Signal Rock, vydán pokyn k vyvraždění klanu MacDonaldů. Vojáci zabili 38 mužů a většina žen a dětí pak zmrzla v okolí údolí po vypálení svých domovů.

Rada: Chcete-li vyrazit do okolních kopců, trasu Vám rádi poradí v Glencoe Visitor Centre, umístěném v dolní části údolí. Tady také můžete navštívit muzeum týkající se geografického vzniku i současné situace Glencoe.

Oficiální webová stránka: www.glencoescotland.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY