PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Glyptothek - Německo, Mnichov

Základní informace

Glyphothek je jediné muzeum na světě věnované striktně antickému sochařství, které se nachází na náměstí Königsplatz v Mnichově v německé spolkové zemi Bavorsko.

Glyptothek, Mnichov, Německo

Slovo glyphothek vzniklo v moderní době a je složeninou řeckých výrazů glyphein, tedy sochařit, a theke, označující depozitář či sklad. Přeložit by tak šlo zcela prozaicky jako sklad soch.

Nejstarší veřejné muzeum v Mnichově vzniklo jako součást velkého projektu korunního prince, pozdějšího bavorského krále Ludvíka I. Ten se snažil vytvořit prostor tzv. „německých Athén“, kde by byly shromážděny antické poklady. Jako protiklad Státní sbírky řeckého a římského umění proto nechal na severní straně náměstí Königsplatz, které mělo mít vzhled a funkci fóra, vystavět Glypotéku.

Roku 1815 oslovil architekta Leo von Klenze, dle jehož plánů byla o skoro dvacet let později dokončena neoklasicistní budova, vycházející z podoby římských lázní. Vstupu dominuje portikus s iónskými sloupy a vnější zeď rozdělují niky, které zdobí osmnáct antických originálů. Čtyři křídla, rozdělená do 13 místností a situovaná kolem centrálního dvora, prosvětlují obrovská okna. Původně byla celá budova vytvořená z mramoru, ale při rekonstrukci po druhé světové válce byl tento materiál částečně nahrazen červenými cihlami. Během bombardování zcela podlehly zkáze fresky a štukatury od Petera von Cornelia, Clemense von Zimmermanna a Wilhelma von Knoblaucha, které původně zdobily interiéry.

První veřejné muzeum na světě věnované jednomu uměleckému oboru vystavuje řecké a římské mramorové sochy z období 650 př. n. l. až 550 n. l. Mezi největší poklady se zde řadí např. Apollon z Teney, Medůza, bohyně míru Irene či náhrobní stéla Mnesarete. Zcela unikátní je plastika ze štítové zdi chrámu Aphaea z řeckého ostrova Aegina, na níž se dochovaly rytiny z let 505 až 485 př. n. l. Zobrazuje válečníky se štíty, kteří bojují za patronku svého ostrova.

Oficiální webová stránka: www.antike-am-koenigsplatz.mwn.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
školní skupiny €45

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY