PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Gordes - Francie

Základní informace

Gordes je malebná vesnice se strategickou pozicí na vrcholku skalnatého vrcholu necelých 40 kilometrů východně od Avignonu ve francouzském departmentu Vaucluse.

Gordes, Provence, Francie

Zatímco dříve byla vesnice symbolem osídlení zcela odříznutého od světa, dnes je cílem tisíců turistů a ceny nemovitostí na jejím území dosahují závratných výšek. Gordes leží vysoko nad údolím Coulon v nadmořské výšce 373 metrů a své návštěvníky nadchne už při prvním pohledu při příjezdu z protější strany údolí.

Vznikla z opia kmene Vordenses a její důmyslný ochranný systém sloužil na obranu proti Saracénům. Roku 1031 tu rodina Agoult zbudovala první hrad, který pak byl několikrát přestavěn. K nejvýraznější proměně došlo během renesance, kdy byl rozšířen a zcela změněn, takže se ze středověkého hradu stal pohodlný renesanční zámek. I přesto tu žádný z vládců Gordes nikdy nebydlel, neboť přístup k němu byl poměrně obtížný. Dnes z celé stavby zbyla jen věž a část tzv. „starého hradu“. Při prohlídce jeho interiéru mohou návštěvníci obdivovat široké točité schodiště, zdobené motivy zvířat a rostlin, velkou halu s krbem, která sloužila jako jídelna, i několikrát zobrazený znak pánů z Gordes, v němž je možné vidět tři tykve, korunu s třemi věžemi a snítky dubu, olivy a vína. Po roce 1948 k nim přibyl i vojenský kříž, připomínající gordeskou divizi. Budova měla v dějinách mnoho využití: sloužila jako pošta, soud, kavárna, školní kantýna, chlapecká škola či kino. Dnes v něm sídlí muzeum a turistická kancelář.

V 18. století žilo v Gordes velké množství obyvatel a prosperovala tu řemesla jako zpracování vlny, koželužství či výroba hedvábí. V okolí byl také velký lom a výnosy přinášel i prodej olivového oleje – ještě před rokem 1914 zde rostly hektary olivovníků a stálo tu 18 větrných mlýnů na lisování oleje. V polovině 50. let 20. století však místní odtud začali odcházet, ale naopak sem přijížděli umělci následování turisty. Ti tu dodnes mohou obdivovat poklidnou atmosféru a procházet se v křivolakých dlážděných uličkách s malebnými obchůdky.

Oficiální webová stránka: https://www.gordes-village.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY