PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Grand Canyon du Verdon - Francie

Základní informace

Verdonský kaňon (Grand Canyon du Verdon) je nejhlubší a nejširší kaňon v Evropě. Leží ve francouzském departmentu Horní Provence a název získal podle řeky Verdon, která jej vyhloubila.

Grand canyon du Verdon, Francie kaňon Verdon, Francie most přes Verdon, Francie Gorges du Verdon, Francie

Historie Verdonského kaňonu

Řeka Verdon pramení v nedalekém masivu Trois Évêchés a do kaňonu vtéká u města Rougon, za nímž však část jejího toku mizí v pozemních prostorách. V plné síle se projevuje až u mostu Pont de Galetas.

Slovo Verdon je složeninou výrazů ver – zelený a don – dar a odkazuje na tyrkysově zelené zbarvení vody v řece, které je dáno vysokým obsahem fluoru a mikroskopických řas, stejně jako vápenatých a břidlicových částic.

Samotný kaňon se táhne v délce 50 km od městečka Castellane až nádhernému jezeru Sainte-Croix. Strmé skály kolem něj dosahují závratné výšky až 700 m, zatímco jeho šířka se místy snižuje jen na šest metrů.

Přestože archeologické nálezy dokazují, že v kaňonu našli své útočiště před Římanyligurské kmeny, kvůli děsivým pověstem a legendám zůstával od středověku neobydlen a jeho odlehlosti a nepřístupnosti využívali pro svá rozjímání a meditace jen poustevníci.

Kaňon objevil a prozkoumal až roku 1905 francouzský speleolog Édouard-Alfred Martel se svým přítelem Louisem Armandem, kteří jej na jednoduchém kajaku projeli za tři dny. O skoro čtvrt století později byla kolem kaňonu vybudována úzká silnice s vyhlídkovými plošinami a Verdonský kaňon se proměnil v oblíbenou turistickou oblast.

Grand Canyon du Verdon – ráj pro vyznavače nejen vodních sportů

V současné době je Verdonský kaňon vyhledávaným cílem především pro vyznavače vodních sportů. Vyzkoušet tu lze canyoning, rafting, hydrospeed, ale i stále oblíbenější Aqua-Rando. Na své si tu ale přijdou i vyznavači sportovního lezení a paraglidingu. Okolí kaňonu nabízí i velké množství turistických cest různé náročnosti – už roku 1928 zde Francouzský klub turistů zpřístupnil 14 km dlouhou tzv. Martenovu stezku, pojmenovanou po objeviteli kaňonu.

Oficiální webová stránka: www.lesgorgesduverdon.fr/en/index.html

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY