PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Grande Arche - Francie, Paříž

Základní informace

Grande Arche, moderní Vítězný oblouk, je symbolem a dominantou pařížské obchodní čtvrti La Défense. Pozoruhodná stavba ze skla, carrarského mramoru a šedé žuly byla slavnostně odhalena 14. července 1989 u příležitosti dvousetletého výročí Velké francouzské revoluce.

Francie Paris, Le Grande Arche de La Defense

Grande Arche (Velká archa) patří společně s prosklenou pyramidou u Louvru a Operou Bastille k velkým projektům prezidenta F. Miterranda, realizovaným u příležitosti výročí Velké francouzské revoluce v roce 1989 (tzv. Grand Travaux). Autorem stavby byl do té doby poměrně neznámý dánský architekt Johann Otto von Spreckelsen, který byl vybrán mezi pěti stovkami účastníků a který bohužel nešťastnou náhodou krátce před dokončením svého nejznámějšího díla zemřel. Moderní Vítězný oblouk stojí na konci tzv. historické osy (axe historique), která začíná Louvrem, přetíná náměstí Svornosti a bulvár Champs-Elysées s Vítězným obloukem a končí právě v La Défense.

Moderní dutá krychle je vysoká 110 metrů (má tedy dvojnásobnou výšku než Vítězný oblouk) a vešla by se pod ni celá katedrála Notre-Dame. Aby byla zajištěna stabilita, stojí budova na dvanácti vysokých pilířích zapuštěných do země. Celková plocha stavby je stejná jako rozloha čtvercového nádvoří Cour carré v Louvru.

Stavba slouží převážně coby kancelářská budova a z horní terasy se návštěvníkům otevírá krásný výhled na pařížskou historickou osu. Na vyhlídku vás dovezou zvláštním způsobem zavěšené prosklené panoramatické výtahy. Svůj domov mají v Grande Arche také dvě muzea, která můžete navštívit (Muzeum informatiky a Muzeum videoher) a kromě toho jsou v budově pořádány také nejrůznější krátkodobé výstavy. Přímo pod Grande Arche je možné sestoupit do stanice metra a příměstských vlaků RER.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY