PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Gretna Green - Skotsko

Základní informace

Gretna Green je skotská vesnice poblíž anglických hranic, která patří k nejoblíbenějším svatebním místům na světě. V 18. století se stala vesnice populární díky anglickým zamilovaným dvojicím, které do vesnice utíkali uzavřít sňatek bez souhlasu rodičů (ve Skotsku bylo možné uzavřít sňatek bez souhlasu rodičů již od 16 let, zatímco v Anglii to bylo až od 21 let).

Skotsko Gretna Green

Svoji slávu získala Gretna Green díky své poloze. Nacházela se totiž jen kousek od hranic oddělujících Anglii a Skotsko, na staré cestě mezi Londýnem a Edinburghem. Pro všechny, kteří se vydali na sever, to tak byla první vesnice, kterou ve Skotsku prošli.

Roku 1712 vyrostla v centru vesnice kovárna. Patrně by zůstala zcela neznámou, nebýt toho, že v roce 1754 vydal lord Hardwicke nařízení, že všichni snoubenci mladší jednadvaceti let musí mít ke svatbě povolení rodičů. Tento zákon byl však platný jen na území Anglie a Walesu. Ve Skotsku se i nadále bez souhlasu rodičů mohli ženit chlapci, kteří dosáhli čtrnácti let, a vdávat dívky starší dvanácti let. Až teprve v roce 1929 se tato hranice zvedla u obou pohlaví na šestnáct let. Proto se množství zamilovaných párů vydávalo do Skotska, kde byli mladí lidé bez problémů oddáni. A protože spěchali, neboť je často pronásledovali zuřící rodiče, využili první možnosti sňatku, která se naskytla – kovárnu v Gretna Green. Tady stačilo mít odpovídající věk a dva svědky – ty za poplatek rádi zajistili místní obyvatelé.

Že tu sňatky byly poměrně frekventovanou záležitostí, dokazuje např. fakt, že jen kovář Richard Rennison vykonal nad kovadlinou 5147 obřadů. Vysněný cíl anglických zamilovaných párů, kterým rodiče nechtěli povolit sňatek, ztratil na popularitě až v roce 1940, kdy parlament na nátlak církve rozhodl o neplatnosti těchto obřadů.

Dodnes je však Gretna Green jednou z nejpopulárnějších svatebních destinací nejenom ve Spojeném království. Každý rok se tu koná kolem pěti tisíc sňatků.

Rada: V Gretna Green se stojí za to zastavit, i když neplánujete svatbu. V malebné vesnici najdete celou řadu obchodů se suvenýry, kavárny a restaurace, ale i muzeum s původní kovadlinou a příběhy sňatků.

Oficiální webová stránka: www.gretnagreen.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY