PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Guernica y Luno - Španělsko

Základní informace

Guernica y Luno je živé městečko v kopcích na severu Španělska v baskické provincii Bizkaia.

Spanelsko Guernica, Old Town Guernica, Španělsko.jpg Španělsko, Guernica Španělsko, Guernica

Město Guernica založil 28. dubna 1366 hrabě Tello na křižovatce obchodních cest z Bilbaa do Lekeitia a z Bermea do Duranga. Spolu s obchodem přinášelo městu bohatství i zemědělství a řemeslo, zvláště pak kovářství, krejčovství a zpracování lnu, takže v 18. století z něj bylo rušné centrum s nádherným náměstím, výstavní radnicí, nemocnicí, chudobincem i věznicí, sloužící pro zločince z celého Biskajského království. Ve 20. století k rozvoji přispěla i průmyslová výroba. Mnohaleté spory se sousední farností Lumo byly ukončeny roku 1882, kdy se obě obce spojily v jednu.

Poklidný život města byl však náhle přerušen roku 1937, kdy se jeho obyvatelé stali terčem prvního kobercového náletu v Evropě. V pondělí 26. dubna, v tradiční den konání trhu, kdy se sem sjely tisíce farmářů z okolí, shodila na město nacistické letadla na podporu generála Franca proti II. španělské republice 31 tun bomb, přičemž dle baskické vlády zahynulo skoro 6000 obyvatel. Tragédie, při níž byly zničeny tři čtvrtiny budov města, se stala inspirací mnoha umělců. Patrně nejznámější dílo vytvořil Pablo Picasso. Jeho černobílé plátno o rozměru 3,5×7,8 metrů s prostým názvem Guernica je dnes možné vidět v madridském Museo Reina Sofia.

Pro Basky však Gernica představuje symbol z jiného důvodu. Na svahu pod dubem se tu totiž po staletí konala demokratická shromáždění, která rozhodovala o věcech veřejných. Do roku 1876 sem každé město a vesnice vysílaly dva zástupce, z nichž vzniklo tzv. generální shromáždění. Mozaiku znázorňující mohutný dub, obklopený diskutujícími občany, lze vidět na stropě jedné z místností bývalé kaple Casa de Juntas. Právě tady se od znovuzískání autonomie roku 1979 schází baskický parlament.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY