PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Haarlem - Nizozemsko

Základní informace

Haarlem je provinční středisko ležící 18 km západně od Amsterdamu a centrum nizozemské oblasti známé pěstováním tulipánů. Zdejší kostel sv. Bava z 15. století patří k největším v zemi.

Nizozemsko Haarlem, canal

Haarlem obdržel městská práva v r. 1245 a do 15. století se rozvinul ve vzkvétající středisko soukenictví. Během obléhání Španěly v letech 1572–73 však utrpěl vážné škody a další pohromu přinesla řada požárů v r. 1576. Štěstí se na město usmálo opět v 17. století, kdy průmyslový rozmach předznamenal éru prosperity, trvající po celé „zlaté století“. Ačkoliv centrum z velké části architektonicky upravil Lieven de Key (1560–1627), do značné míry si uchovalo původní charakter.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Haarlem je hezkým, typicky holandským městem, které ve srovnání s nedalekým Amsterdamem nabízí klidnou atmosféru. V historickém centru se kolem prostorného náměstí nachází mnoho starých hofjes, což jsou komplexy obytných domů seskupené kolem téměř rodinných vnitřních dvorů. Památky v historickém jádru Haarlemu jsou většinou soustředěny v dosahu Grote Marktu, rušného náměstí vymezeného řadou starobylých domů, kaváren a restaurací.

Velkolepý kostel St. Bavokerk (Grote Kerk) na náměstí byl oblíbeným námětem pro jednoho z nejvýznamnějších holandských malířů Franse Halse. Kostel se zdobenou zvonicí vybudovaný v letech 1400–1550 vévodí trhovému náměstí. K jižní zdi se přimyká řada krámků a domků ze 17. století. Nájemné z těchto budov jde na údržbu kostela. Do kostela se vchází přes jeden z dochovaných obchodů, který vytváří jakousi předsíňku vedoucí přímo do obří lodi. Kostel se pyšní vysokou, jemně dekorovanou klenbou z cedrového dřeva, bílými horními částmi stěn a 28 nosnými sloupy polychromovanými odstíny zelené, červené a zlaté barvy. Chórové lavice nesou malby erbů a vyřezávané opěrky pro ruce a misericordie krášlí karikatury zvířat a lidských hlav. Zdejší varhany se řadí k nejúchvatnějším a nejokázalejším v Evropě. V interiéru kostela si lze prohlédnout měděný pult presbytáře z r. 1499. Do r. 1831 se v kostele pohřbívalo a podlaha kostela je téměř celá pokryta náhrobními deskami černé barvy.

Haarlemský Stadhuis (radnice) se v průběhu staletí rozrůstal spíše chaoticky a nyní zosobňuje podivnou směsici architektonických slohů, počínaje rokem 1250. Nejstarší je středověká hodovní síň hrabat z Hollandu, s viditelnými trámy, známá původně jako Gravenzaal. Její značná část padla za oběť velkým požárům v letech 1347 a 1351. Nicméně podobizny hrabat z Hollandu (z 15. století) tu lze spatřit dodnes. Radniční křídlo vymezující náměstí Grote Markt navrhl Lieven de Key v r. 1622 a je typickou ukázkou nizozemské renesanční architektury s umně vyvedenými štíty, malovanými výzdobnými detaily a klasicistními prvky včetně nadokenních štítů. Ve výklenku nad hlavním vchodem se vyjímá alegorická socha Spravedlnosti s mečem v jedné ruce a váhou v ruce druhé.

Amsterdamse Poort je impozantní středověká brána, která kdysi byla důležitou součástí haarlemského opevnění. Vypíná se poblíž západního břehu řeky Spaane. Patřila ke 12 branám střežícím strategické dopravní tepny do Haarlemu. Byla zbudována v r. 1355, ale cihlové zdivo a štíty s keramickým obkladem se převážně datují do 15. století.

Ve městě se nachází nejstarší nizozemské muzeum otevřené již v r. 1778 – Teylers Museum. Muzeum je pojmenováno podle obchodníka s hedvábím Pietera Teylera van der Hulsta, který byl velkým sběratelem umění a milovníkem starých badatelských přístrojů, zkamenělin, koster a nerostů. V neobyčejných neoklasicistních místnostech muzea s exponáty jeho sbírek se dodnes zachovala atmosféra 18. století. Ve dvoupodlažní oválné síni z r. 1779 spočívají bizarní skleněné vitríny plné nerostů a pouzder s hrozivými lékařskými nástroji. Z významné kolekce skic nizozemských a italských mistrů, např. Rembrandta a Michelangela, je vystaveno jen několik děl, která se pravidelně obměňují.

První železniční trať v Nizozemsku – mezi Haarlemem a Amsterdamem – byla dána do provozu v r. 1839. Původní nádraží Haarlem Station z r. 1842 obdrželo secesní háv v letech 1905–1908. Zelenobéžový interiér okázalé cihlové stavby s obloukovým průčelím a hranolovými věžemi krášlí pestrobarevné obkladačky líčící způsoby dopravy.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko

Oficiální webová stránka: https://www.haarlem.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY