PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Hadrian´s Wall - Anglie

Základní informace

Hadriánův val je systém kamenného a hliněného opevnění, který postavili na severu Anglie Římané, aby ochránili severní hranici své říše před barbarskými Kaledoňany. Od roku 1987 je tato nejvýznamnější římská památka v Británii zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Hadrian´s Wall, Anglie Housesteads, Hadrian´s Wall, Anglie Hadrian´s Wall, Anglie Housesteads, Hadrian´s Wall, Anglie

Historie Hadriánova valu

Roku 122 n. l. rozhodl císař Hadrián při své návštěvě ostrova o vybudování hranice „římského práva a pořádku“. Celý systém silnic, příkopů, strážních věží, pevností a bran byl dokončen během šesti let. Vznikl tak val o délce osmdesáti římských mil, tedy asi 117 km, vedoucí od dnešního Newcastle upon Tyne na východě až k Maryportu na západním pobřeží. Hradba o šířce dva až tři metry a výšce až šest metrů byla po jedné římské míli, tedy po 1483 metrech, přerušena branami, mezi nimi stály ještě strážní věže. Ty kontrolovaly nejen pohyb nepřátel, ale i obchodníky, neboť ti tu museli při průchodu platit daně z prodeje svého zboží.

Kolem valu se rozkládalo čtrnáct vojenských táborů a několik pevností. Nejzachovalejší z nich je tzv. Chesters Roman Fort, dokončená roku 123 n. l., jejíž posádka v počtu pěti set mužů hlídala důležitý most přes řeku Tyne.

V 18. století zbytky této pevnosti zasypal majitel pozemku hlínou, neboť tady chtěl vybudovat park. Jeho syn byl však natolik fascinován nálezy z římských dob, že odstranil tuny hlíny, kterou sem navezl jeho otec, a otevřel malé muzeum.

Hadriánův val sloužil jako hranice římské říše po dobu bezmála tří set let. V roce 410 byl opuštěn a místní jej začali využívat jako zásobárnu kamene pro své stavby. První nadšenci se o něj sice zajímali už v 17. století, ale soustavné archeologické výzkumy zde začaly až o tři sta let později.

Další římské valy na území Anglie

Hadriánův val není jedinou hranicí, kterou se v této části své říše Římané snažili vybudovat. Nástupce císaře Hadriána Antonius Pius začal stavět 160 km severněji val o poloviční délce, ale nikdy jej nedokončil a roku 164 n. l. se opět stáhl za původní hranici. Neúspěchem skončil i pokus Septima Severa roku 208 n. l.

Rada: Kolem Hadriánova valu vede stezka zvaná Hadrian's Wall Path. Abyste získali certifikát o jejím zdolání, vyzvedněte si na počátku cesty pas, do nějž vám na sedmi místech dají razítka.

Oficiální webová stránka: hadrianswallcountry.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY