PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Ha´penny Bridge - Irsko, Dublin

Základní informace

Ha´penny Bridge (Halfpenny Bridge) je most spojující čtvrť Temple Bar s protilehlým břehem řeky. Nachází se na západ od mostu O´Connell Bridge. Je to ostře klenutý litinový most pro pěší, přes který denně přejdou tisíce lidí. Most je 43 m dlouhý, 3 m široký a vypíná se do výšky 3 m nad hladinou řeky. Ha´penny Bridge patří k nejfotografovanějším dublinským památkám.

Historie mostu Ha´penny Bridge

Oficiální název mostu je Liffey Bridge, ale říká se mu také Metal Bridge. Most byl otevřen r. 1816 a krátce poté získal přezdívku Ha´penny Bridge (Půlpencový most) podle výše mýtného, které se na něm až do r. 1919 vybíralo. Při rekonstrukci v r. 2001 byly na most umístěny dobové lucerny, které mu přidali na půvabu, a most opět získal svou původní bílou barvu.

Než byl most postaven, William Walsh zajišťoval se svými 7 loděmi převoz přes řeku Liffey. Lodě však byly ve špatném stavu a Walsh byl vyzván k tomu, aby buď opravil lodě, nebo postavil most. Walsh se rozhodl pro druhou možnost a získal tak právo vybírat na mostě mýtné po dobu 100 let. Výše mýtného (půlpence) nijak nesouvisela s náklady na stavbu mostu, ale jednalo se o stejnou částku, kterou občané platili za převoz, který zde původně fungoval. Další podmínkou stavby bylo, že pokud by Dubliňané během prvního roku shledali most a mýtné „problematickými“, tak by byl most zbourán na Walshovy náklady. Mýtné postupem času vzrostlo na 1,5 pence a v r. 1919 bylo vybírání mýtného zrušeno. V době vybírání mýtného byly na každém konci mostu umístěny turnikety.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
http://www.special-ireland.com/…enny-bridge/

Oficiální webová stránka: www.bridgesofdublin.ie/bridges/hapenny-bridge

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY