Heidelberg - Německo
Základní informace
Heidelberg je jedno z nejkrásnějších německých měst, ležící asi 80 kilometrů jižně od Frankfurtu nad Mohanem v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko.
První osídlení městského typu zbudovali na místě dnešního Heidelbergu na dolním toku řeky Neckar Římané. Město se rychle rozrůstalo, především ve 14. století, kdy tu kurfiřt Ruprecht I. začal stavět hrad, který však byl dokončený až v polovině 17. století. Stejný vládce tady v roce 1386 založil první německou univerzitu, která si získala obrovský věhlas – pětinu všech obyvatel města dnes tvoří studenti. Slibně se rozvíjející město však na konci 17. století vypálili Francouzi, takže muselo být celé znovu vybudováno, tentokrát v barokním slohu.
Svým návštěvníkům nabízí Heidelberg příjemnou procházku historickým centrem, při níž si mohou prohlédnout množství zajímavých staveb. Jednou z nich je např. dům U Rytíře z roku 1592, který si pod vlivem německého manýrismu nechal postavit bohatý obchodník se suknem. Dnes se za historickou fasádou skrývá hotel a restaurace.
Za pozornost stojí i Stará univerzita, zbudovaná v letech 1712 až 1735 dle návrhu mohučského architekta Johanna Adama Breuninga, či v jejím areálu nacházející se Věž čarodějnic, která je pozůstatkem středověkého opevnění ze 13. století. Náhrobky zakladatele univerzity i jeho manželky lze najít v kostele svatého Ducha. Tento nejstarší svatostánek ve městě byl postaven v letech 1400 až 1441 na místě dřívější pozdně gotické baziliky.
Oba břehy Neckaru, na nichž se Heidelberg rozkládá, spojuje devět oblouků Starého mostu. Jeho autor Mathias Mayer jej postavil ve druhé polovině 18. století. Vstup na most však tvoří dvě válcovité věže barokní mostecké brány, které vznikly ve 13. století v rámci městského opevnění.
Nádherný pohled na most i historické jádro se naskýtá z Cesty filosofů, která byla vytyčena roku 1817 na svahu ve výšce 200 metrů. Odtud je také krásně vidět hlavní dominanta města: zámek. Ten vznikal z opevněného gotického hradu od 13. do 17. století, a tak odráží různé stavební styly. Sídlo dynastie Wittelsbachů, kde přebýval i český Zimní král Friedrich, se však v roce 1720 přesunulo do Mannheimu a komplex byl ponechán svému osudu. Dnes si v něm lze prohlédnout např. lékárenské muzeum, ale i největší vinný sud v Německu s obsahem 220 000 litrů.