Helsingborg - Švédsko
Základní informace
Helsingborg je malebný přímořský přístav v severní části Øresundské úžiny v jihošvédském regionu Skåne.
Dějiny osmého největšího města Švédska sahají až do roku 1085, čímž jej řadí k nejstarším v zemi. Přestože až do 19. století tu žily maximálně čtyři tisíce obyvatel, hrál Helsingborg významnou roli při naplňování královské pokladny. Roku 1429 tu totiž Erik Pomořanský zavedl mýto, které musela zaplatit každá obchodní loď, jež tudy projížděla. Není tak divu, že když v roce 1658 připadla na základě Roskildského míru tato oblast Švédsku, snažili se ji Dánové úpěnlivě získat zpět.
I tak zůstával Helsingborg malým městečkem, což se změnilo až díky industrializaci v polovině 19. století. Dnes tu sídlí např. celosvětová centrála firmy IKEA, továrna na nikotinové žvýkačky Nicorette či firma Spectronic, zabývající se mobilními telefony.
K nejstarším stavbám ve městě se řadí gotický kostel zasvěcený Panně Marii. K jeho zajímavostem patří i fakt, že se jedná o první kostel ve Švédsku, kde bylo příspěvky možné platit platební kartou.
Ve 12. století se začala stavět pevnost, která sloužila až do roku 1680 k obraně města. Z ní se však dochovala jen impozantní cihlová věž Kärnan. Na její vrchol ve výšce 35 metrů vede sto devadesát schodů, přičemž po jejich zdolání je možné za jasných dnů vidět až na most, který spojuje Kodaň s Malmö.
Jen kousek odtud se tyčí další věž. 65 metrů vysoká dominanta města je součástí cihlové radnice z roku 1870, v jejímž interiéru si lze prohlédnout nádherné vitráže s výjevy zobrazujícími významné události v dějinách města.
K místům, která by si nikdo neměl nechat ujít, patří např. pramen nejslavnější švédské minerálky Ramlösa, tržnice Oxhallen, kde místní farmáři nabízejí své produkty, či nedaleký zámek Sofiero, který dříve sloužil jako rezidence švédské královské rodiny.