PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Herstmonceux Castle - Anglie

Základní informace

Herstmonceux Castle je alžbětinský zámek v jižní Anglii asi 15 kilometrů severně od Eastbourne. Zámek je postavený z cihel, což je pro Velkou Británii neobvyklý stavební materiál. V letech 1957–1988 zde sídlila Royal Observatory, která se později přemístila do Greenwich.

Herstmonceux Castle, Anglie Herstmonceux Castle, Anglie

K původu názvu Herstmonceux Castle je nutné se vrátit do 12. století, kdy tyto pozemky vlastnila významná rodina Herste. Jedna z jejich potomků Idonea de Herste se provdala za normanského šlechtice Ingelrama de Monceaux. Právě v této době začalo být panství nazýváno Herste of the Monceaux, z čehož zkomolením vzniklo dnešní pojmenování.

Stavba z červených cihel, inspirovaná novými budovami v Normandii, je jednou z prvních ukázek této architektury ve Spojeném království. V 15. století koupil pozemek o rozloze více než 240 hektarů rytíř Roger Fiennes. Ten postupně získal velkou prestiž a s ní i bohatství a rozhodl se ke stavbě zámku odpovídajícímu jeho postavení. Výsledkem byl ve své době největší soukromý dům v Anglii. Rodinné štěstí však skončilo roku 1541 popravou Thomase Dacrea, jehož celý majetek zabavil Jindřich VIII. Hned o sedmnáct let později jej ale rodině královna Alžběta I. navrátila. Rozsáhlá rekonstrukce a bujarý život dalšího z lordů Dacreů na počátku 18. století však vedl k velkému zadlužení a hrad musel být prodán.

V roce 1777 architekt Samuel Wyatt rozhodl, že zámek je v tak špatném stavu, že nestojí za to jej opravovat. Nábytek byl proto rozprodán, dřevěné obložení odstraněno a vnitřní stěny strženy. Cihly z nich pak byly použity na stavbu nového sídla v severozápadní části panství. Zámek poté zůstal zcela zapomenut až do nástupu vlny romantismu v 19. století, kdy se stal oblíbeným cílem výletníků.

Několik majitelů se jej snažilo opravit, ale roku 1946 připadl admiralitě, která jej používala jako novou základnu observatoře Royal Greenwich. Když odtud museli astronomové roku 1989 kvůli světelnému znečištění odejít, developerská společnost se rozhodla zámek a jeho okolí proměnit na luxusní golfový rezort. To však vyvolalo protesty místních obyvatel, díky nimž hrad připadl kanadské Queens University, která tu má své studijní centrum. Turistům však zůstává otevřena jak část hradu, tak i sedm tematických formálních zahrad.

Oficiální webová stránka: www.herstmonceux-castle.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY