PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Hever Castle - Anglie

Základní informace

Hojně navštěvovaný zámek Hever Castle se nachází ve stejnojmenné obci v hrabství Kent, cca 60 km jižně od Londýna. Proslavený je zejména díky Anně Boleynové, která na zámku prožila své dětství. Anna byla druhou manželkou krále Jindřicha VIII. a matka královny Alžběty I. Dnes je zámek přístupný veřejnosti. Milovníci historie se dozví nejen o rodu Tudorovců, ale také o rodině Astorů, kteří zámek vlastnili 80 let.

Hever Castle, Anglie Hever Castle, Anglie Hever Castle, Anglie

Historie hradu Hever Castle

Původní středověký obranný hrad se strážním domem a zděným nádvořím byl postaven v roce 1270. Od roku 1462 patřil zámek rodině Boleynů (jeden z nejmocnějších rodů v zemi té doby), kteří v průběhu 15. a 16. století přistavěli další budovy. Král Jindřich VIII. zde navštěvoval Annu Boleynovou. Později ho vlastnila i další manželka Jindřicha VIII. – Anna Cleves. Od roku 1557 byl v držení i jiných rodin (Waldegraves, Humphreys a Meade Waldos). Postupně však zámek chátral. V roce 1903 zámek koupil milionář William Waldorf Astor, který investoval čas i peníze a zámek obnovil. Kromě jiného zde vybudoval i nové křídlo Astor Wing.

Co si můžou návštěvníci prohlédnout

Podoba zámku, jak je k vidění dnes, je zásluhou právě Williama Waldorfa Astora. Nejstarší částí zámku je pokoj Medieval Council Chamber ve strážním domku, který se datuje do 13. století. V 15. a 16. století rodina Boleynů přidala hrázděné prvky. K vidění je i ošacení nebo toaleta ze 13. století. Nachází se zde i sbírka historických mečů a brnění nebo mučící nástroje. Na zámeckém nádvoří je k vidění jedna z nejstarších padacích mříží v zemi. Padací most nechal obnovit William Waldorf Astor.

Při prohlídce zámku mohou návštěvníci obdivovat krásně obložené pokoje, nádherný nábytek, gobelíny, starožitnosti a důležitou sbírku Tudorovských portrétů. Prohlídka zahrnuje návštěvu několika místností – Inner Hall (za dob Tudorovců zde byla kuchyně Great Kitchen), Drawing Room (původně domácí kancelář), jídelnu (původně Great Hall). V 15. století byla k zámku přistavěna vstupní hala. Původní trámy haly jsou k vidění přímo naproti dnešnímu vchodu. Nad krbem v knihovně je umístěn portrét zakladatele rodiny Astorů – Johanna Jakoba Astora. V pokoji Morning Room jsou nad krbem vytesány iniciály HW, což představuje Henryho Waldegrava, jehož rodina zámek vlastnila v letech 1557 až 1715.

Nechybí samozřejmě ani ložnice Anny Boleynové. V pokoji The Book of Hours Room jsou k vidění dvě krásně iluminované modlitební knihy, které patřily Anně Boleynové, a ve které jsou její zápisky a podpis. Věří se, že jednu z knih si Anna vzala s sebou před svojí popravou do Toweru. Tyto knihy byly populární v Anglii od 13. století až do reformace a říkalo se jim Book of Hours z krátkých motliteb k Panně Marii, které se četly osmkrát za den v přesně stanovených hodinách. Pokoj The Queens' Chamber obsahuje portrét Jindřicha VIII. a jeho 6 manželek. Schodištovou galerii The Staircase Gallery postavil nad vstupní halou Thomas Boleyn. Umožňovala přístup mezi dvěma křídly domu a nově vybudovanou galerií Long Gallery, která se používala pro zábavu hostů nebo k vystavení uměleckých sbírek. Dnes se zde nachází stálá expozice The Life and Times of Anne Boleyn Exhibition, která vypráví o životě Anny Boleynové.

Obložení v ložnici krále Jindřicha VIII. (King Henry VIII’s Bedchamber) se datuje do 16. století. Zdejší strop je nejstarší na zámku a pochází z roku 1462. K vidění je i pokoj Waldergrave Room. Katolická rodina Waldegrave vlastnila zámek v letech 1557 až 1715. V roce 1584 byla do místnosti přidaná skrytá oratoř. Sir Eward tak mohl praktikovat svoji víru v tajnosti.
Pokoj rodiny Astorů The Astor Suite obsahuje obrazy a předměty této rodiny, kteří zámek vlastnili 80 let a to od roku 1903.

Zahrady na Hever Castle

Obdivovat můžete nejen krásné interiéry, ale i okrasné zahrady. K dispozici je vodní bludiště Water Maze nebo 100 let staré bludiště Yew Maze, fascinující sbírka miniaturních modelů domů a krásné jezero, které láká k projížďkám na loďce.

V okolí zámku se na 125 akrech rozkládají nádherné zahrady. Původně zde byly bažiny, ale v letech 1904–8 byly přeměněny na velkolepé zahrady (zásluhou firmy Joseph Cheal and Son). Jedna z nejkrásnějších zahrad je Italian Garden, ve které byly vystaveny sbírky antických soch Williama Waldorfa Astora. Nachází se v ní jezero o rozloze 14,2 ha. Trvalo 2 roky, než bylo vykopáno (výkopy provádělo na 800 mužů).

Obdivovat můžete rybníky Half Moon Pond nebo Two Sister´s Pond, vodopád, jeskyně, fontány nebo další zahradu Tudor Garden a více než 4000 růžových keřů. Nachází se zde stromy staré více než 100 let. Využít můžete hned několik vycházkových tras (Anne Boleyn’s Walk, Rhododendron Walk a další). Stávající majitelé provedli v posledních letech hned několik změn. Na poloostrově Sixteen Acre Island postavili fontánu Millennium Fountain, obnovili 100 metrový bylinkový záhon a vytvořili trasu vycházek Sunday Walk a Church Gill Walk.

Pro návštěvu zámku se doporučuje vyhradit si alespoň 1 hodinu. Trasa kolem jezera trvá cca 1 hodinu. Na procházky zahradami se doporučuje vyhradit si alespoň 1,5 hodiny.

Zdroje:
http://www.hevercastle.co.uk/
http://www.infoglobe.cz/…hever-castle

Oficiální webová stránka: www.hevercastle.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY