PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

HMS Victory - Anglie, Portsmouth

Základní informace

HMS Victory, tedy Loď jejího veličenstva Victory, je nejstarší válečná loď na světě zařazená v činné službě.

HMS Victory, Portsmouth, Anglie 14-278 - G Křižík, HMS Victory

Na vodu HMS Victory vyplula po šesti letech stavby 7. května 1765 z Old Single Dock v královských loděnicích v Chathamu. Třináct roků pak zůstávala v záloze a svou první velkou roli sehrála roku 1778 během americké války za nezávislost. Tehdy zasahovala v evropských vodách proti Francii, která vzbouřence podporovala. V bitvě u Ushant pak byla loď poškozena a vyžádala si první z mnoha oprav.

V roce 1797 se zdálo, že její válečná sláva skončila, neboť začala sloužit jako nemocniční loď a brzy byly přeměněna ve vězení. V letech 1800 až 1803 však prošla další rekonstrukcí v „rodném“ Chathamu, během níž byl navýšen počet děl na 104 a loď získala svůj dnešní žlutočerný nátěr. Poté se stala vlajkovou lodí Horatia Nelsona a zúčastnila se slavné bitvy proti francouzské a španělské flotile u Trafalgaru. Ještě tři roky poté sloužila jako hlavní loď anglického námořnictva na Baltu, ale v roce 1817 byla odstavena v Portsmouth, kde loď využívali jako sklad, ubytovnu a později i pro školní výcvik námořních signalistů. Na počátku 20. let 20. století byla v katastrofálním stavu odtažena do suchého doku, kde šest let probíhala její rekonstrukce.

Dnes je přístupná veřejnosti v Historic Dockyards v Portsmouth. 69,3 metrů dlouhou a 15,8 metrů širokou loď lze projít a prohlédnout do posledního detailu. V úzkých chodbičkách s nízkým stropem se zdá neuvěřitelné, že tu sloužilo osm set padesát mužů.

Při vstupu na loď se návštěvníci přenesou do 14. září 1805, kdy loď byla připravena k vyplutí k Trafalgaru. Mohou obdivovat osm původních děl, z nichž každé váží 3,3 tuny a každé obsluhovalo vždy dvanáct mužů. Prohlídka vede i místnostmi, které dokládají život posádky i důstojníků, ať už se jedná o místa, kde pracovali, jedli či spali.

Rada: Při prohlídce HMS Victory nepřehlédněte na horní palubě malou zlatou cedulku označující místo, kde byl viceadmirál Horatio Nelson zasažen kulkou z nepřátelské lodi Redoutable. O několik pater níže můžete najít vavřínovým věncem označené místo, kde zranění podlehl a těsně před svou smrtí pronesl slavná slova: „Polib mě, Hardy“.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY