PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Hôtel de Ville - Francie, Paříž

Základní informace

Hôtel de Ville je pařížská radnice v centru Paříže ve 4. městském obvodu nedaleko ostrova Île de la Cité. Toto místo je sídlem městské správy již od roku 1357.

Hotel de Ville, Paříž, Francie

Radniční budova byla během své historie několikrát přestavována. Nynější renesanční vzhled získala v 16. století za vlády krále Františka I. Ten se s uměním renesance seznámil během svých válečných tažení po Itálii a do Paříže na stavbu nové radnice povolal některé italské umělce. Původní budovu v roce 1871 zničil požár, ale v letech 1874–1882 byla vystavěna znovu a při té příležitosti se dočkala také rozšíření.

V budově radnice i na náměstí před ní se v minulosti odehrála řada historických událostí. Roku 1870 tu byla vyhlášena třetí republika, v srpnu 1944 odtud Charles de Gaulle svolával davy během osvobozování Paříže. Ve středověku se náměstí před radnicí jmenovalo Grève (dnes Place Hôtel de Ville) a neblaze proslulo coby popraviště. K první popravě zde došlo již v roce 1310, později zde byl zaživa rozčtvrcen a roztrhán čtyřmi koňmi vrah Jindřicha IV. Ravaillac a za Velké francouzské revoluce stávala na náměstí obávaná gilotina.

Budova s mnoha věžičkami je bohatě zdobena, hlavní fasádu krášlí celkem 108 soch nejrůznějších osobností, které měly nějaký vztah k Paříži. Od prosince do začátku března mohou návštěvníci města i místní bruslit před radniční budovou na kluzišti.

Radniční interiéry jsou neméně přepychové a zdobí je křišťálové lustry, velké množství soch a honosná schodiště. Nejkrásnější místností je okázalý taneční sál Salle des Fêtes s přilehlými salonky. Prohlídky radnice jsou pořádány pouze výjimečně, ale alespoň do části jejího interiéru můžete nahlédnout během konání některé z pravidelných krátkodobých výstav, většinou s pařížskou tématikou.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
Neděle zavřeno. Pro rezervaci volat +33 (0) 1 42 76 54 04, nejlépe 2 měsíce předem

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY