PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Housesteads - Anglie

Základní informace

Housesteads jsou zbytky jedné z římských pevnosti Hadriánova valu. Pevnost byla postaven r. 122 a do současnosti se dochovaly mj. zbytky kasáren, nemocnice a toalet.

Housesteads, Hadrian´s Wall, Anglie Housesteads, Hadrian´s Wall, Anglie

Na nejvzdálenějším okraji své říše postavili Římané roku 122 n. l. dlouhý val, přetínající ostrov z východního pobřeží na západní, který měl jejich území chránit proti nájezdům ze severu. Tuto obranu brali natolik vážně, že podél zdi postavili množství mocných pevností, které zabezpečovaly jejich vojákům přijatelný komfort a bezpečí.

O dva roky později vznikla mohutná pevnost Housesteads, původně ovšem nazvaná Vercovicium, což lze do češtiny přeložit jako místo skvělých bojovníků. Svoji základnu tu mělo osm set vojáků. Ve středu pravidelného půdorysu stálo velitelství, dům hlavního velitele a sýpky. Kolem pak vyrostla nemocnice, sklad, lázně a deset bloků domů pro ubytování vojáků, jejichž základy se dnes dochovaly jen v severovýchodní části pevnosti. Viditelné jsou i společné latríny, které jsou patrně nejzachovalejší z doby římské na celém ostrově. Při pohledu do okolí je jasné, proč pevnost postavili právě zde – rozhled do krajiny se nabízí na míle daleko. Na druhé straně zcela netypicky pro Británii neměla pevnost vlastní zdroj vody a byla zcela závislá na srážkách.

Kolem pevnosti pak stála vesnice místních obyvatel, jejíž základy jsou patrné po obou stranách silnice. Pevnost byla několikrát přestavěna a svému účelu sloužila až do doby kolem roku 410, kdy se Římané ze své provincie Britannia stáhli. Dále pak chátrala a kameny z ní používali místní na své stavby.

Další zmínky o této oblasti pochází až ze 17. století, kdy tu stávaly farmy. Jedním z nájemců byla i skupina lupičů koní a dobytka, která využívala zbytky pevnosti jako úkryt svého lupu. Roku 1836 pak tyto pozemky koupil historik John Clayton. Jeho potomci je chtěli výhodně prodat, ale když v aukci nedostali dostatečně vysokou nabídku, věnovali je roku 1930 organizaci National Trust. Ta pevnost spravuje dodnes a zřídila tu i muzeum, v němž se lze např. dozvědět, jak Římané stavěli své pevnosti. Nabízí ale i množství informací o okolním osídlení a vystaveny jsou tu i místní nálezy z doby římské, k nimž patří šperky, pracovní nástroje, zbraně, ale i oltář a okřídlená socha bohyně vítězství.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY