PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

IWM Duxford - Anglie

Základní informace

Letecké muzeum Imperial War Museum Duxford (IWM Duxford) je jednou z poboček londýnského muzea Imperial War Museum (IWM). Duxford se nachází cca 80 kilometrů severně od Londýna. V Duxfordu se nachází nejzachovalejší letiště z druhé světové války a jeho historie sahá až do první světové války.

Historie letiště Duxford

Kolekci muzea tvoří nejlepší sbírky tanků, vojenských vozidel, dělostřelectva i letadel. Nachází se zde i Americké letecké muzeum American Air Museum. IWM Duxford vlastní a provozuje historickou přistávací plochu, která byla poprvé otevřena v roce 1918 k výcviku nových pilotů. Dnes letiště používá armáda i soukromé společnosti, které disponují historickými letouny. Používá se pro vyhlídkové lety i letecké show.

Letiště v Duxfordu vzniklo během první světové války a bylo jednou z prvních stanic Královského letectva Royal Air Force (RAF). V září 1918 se zde otevřela letecká škola a po skončení války sloužilo letiště jako základna pro kontinentální letky. V roce 1924 se RAF Duxford stalo bojovou stanicí, což zůstalo po dalších 37 let. Během bitvy o Británii hrálo letiště RAF Duxford důležitou roli v britské protivzdušné obraně. V dubnu 1943 bylo letiště plně odevzdáno do rukou 8. letecké armády Spojených států. Zpět do rukou RAF bylo oficiálně předáno 1. prosince 1945. V roce 1961 se uskutečnil poslední let RAF Duxford.

IWM Duxford a jeho expozice

IWM hledal vhodné místo pro skladování, restaurování a vystavení exponátů, které byly příliš velké pro své umístění v Londýně. Proto IWM společně s Cambridgeshire County Council a Duxford Aviation Society v roce 1977 zakoupilo zdejší letiště. Dnes je IWM Duxford místem evropského centra historie letectví.

Na návštěvníky čeká hned několik expozic. Historická stezka Historic Duxford je vhodná nejen pro rodiny s dětmi. Ukazuje letiště Duxford v čase, kdy sloužilo jako letiště RAF v letech 1918–1961. Interaktivní stezka nabízí návštěvníkům možnost sledovat, poslouchat a dokonce i cítit každodenní život v RAF Duxfordu. Osobní příběhy lidí, kteří zde žili a pracovali, jsou k vidění na filmovém plátně. Návštěvníci se mohou podívat i do kaceláře Watch Office (předchůdce kontrolní věže Control Tower) pozdních 30. let 20. století. Expozice je vybavena audio vzpomínkami veteránů, kteří u RAF Duxford pracovali.

Expozice Land Warfare nabízí nejlepší sbírku tanků, vojenských vozidel a dělostřelectva v zemi. Nechybí ani živé vyprávění o vylodění v Normandii (Den D) prostřednictvím zvuků, filmu a vojenských vozidel. Expozice Land Warfare je také domovem muzea The Royal Anglian Regiment Museum. To se zaměřuje na historii Východního a Královského pluku od jejich sloučení v letech 1958–1960.

V rámci expozice Flying Aircraft lze prozkoumat i bývalé hangáry RAF, kde jsou k vidění i některá soukromá historická letadla. V IWM Duxford je aktivní přistávací plocha. Od roku 1977 se dráha otevřela i soukromým letadlům a byla používána řadou historických i moderních letadel. Jedním z největších a nejznámějších letadel, která zde jsou je Boeing B-17G Flying Fortress, tzv. Sally B (hvězda filmu Memphis Belle). Sally B i další soukromá válečná letadla jsou často používány pro filmování a to jak ve Velké Británii, tak i v zahraničí.

V rámci expozice Conservation in Action návštěvníci zjistí, jak jsou zdejší sbírky obnovovány a udržovány. Program restaurování a konzervace v IWM Duxfordu je jedním z největších svého druhu na světě. Velká část důležitých prací se provádí za účasti návštěvníků.

Expozice Battle of Britain vypráví o historii britské protivzdušné obrany od první světové do doby studené války a o roli RAF Duxford během let 1940–1941. Výstava se nachází v hangáru 4, který byl do provozu uveden v létě roku 1940. K vidění je letadlo, které sloužilo jako obrana Británie při německém leteckém útoku. Atmosféru bitvy doplňují legendární stíhací letouny Spitfire a Hurricane.

Expozice Air Space vypráví příběh o britském letectví. K vidění je zde více než 30 letadel. Navíc se můžete dostat i na palubu letadla Concorde. Výstava připomíná i bratry Wrightovy, kteří se zasloužili o zrod moderního letectví. Nachází se zde i muzeum výsadkového pluku a vzdušných sil Airborne Assault.

Expozice Air and Sea ukazuje, jak Británie bránila zemi z moře. K vidění je i Westland Wasp – protiponorkový vrtulník, který byl vyvinut pro operace z malých lodí.

Nachází se zde i americké letecké muzeum American Air Museum jako památka na 30.000 amerických letců, kteří položili své životy v průběhu druhé světové války a v bojích v Koreji, Vietnamu, Libyi, Iráku a dalších bitev. Muzeum zahrnuje největší sbírku amerických historických vojenských letadel v Evropě (B-17 Flying Fortress, B-24 Liberator, B-25 Mitchell, P-47 Thunderbolt, a letadla z dob Studené války B-52 Stratofortress, SR-71 Blackbird a F-4 Phantom).

Expozice Operation Room nabízí návštěvníkům pohled do místnosti, odkud byly řízeny boje RAF Duxford. Místnost je zařízena stejně jako v roce 1940.

Zdroje:
http://www.iwm.org.uk/…/iwm-duxford
http://en.wikipedia.org/…seum_Duxford
http://cs.wikipedia.org/…l_War_Museum

Oficiální webová stránka: www.iwm.org.uk/visits/iwm-duxford

Mohlo by vás také zajímat

Churchill War Rooms

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY