PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Hotel des Invalides - Francie, Paříž

Základní informace

Pařížská Invalidovna je monumentálním souborem budov vystavěných v 17. a 18. století. V současné době se v budovách nachází několik muzeí francouzské vojenské historie a v centrálním kostele se zlatou kupolí odpočívá Napoleon Bonaparte a někteří významní váleční hrdinové Francie.

Les Invalides, Paříž, Francie Invalidovna, Paříž, Francie

Cílem Ludvíka XIV. bylo vystavět areál, v němž by našli své útočiště staří či nemocní vojáci a váleční vysloužilci. Stavba začala vznikat roku 1670 a již o dvacet let později se vstupu dožadovalo asi 6000 mužů a panovníci celé Evropy stavěli invalidovny podle pařížského vzoru. Vojáci v Invalidovně žili v prostých podmínkách, pracovali v dílnách nebo přepisovali knihy. V roce 1676 pro ně byl v komplexu vystavěn skromný kostel sv. Ludvíka, který je dodnes možné navštívit. Jeho hlavní vchod najdete na severním nádvoří.

Daleko honosnější svatostánek však představuje centrální stavba celého areálu, tzv. Église du Dôme, se zlatou kupolí. Dóm byl dokončen v roce 1708 coby královská kaple, vzorem pro jeho stavbu byla bazilika sv. Petra v Římě a je považován za jeden z triumfů francouzské barokní architektury. Právě pod zlatou kupolí, navrženou známým architektem Julesem Hardouinem-Mansartem, odpočívá uprostřed kruhové galerie v sarkofágu z rudého křemence císař Napoleon Bonaparte.

Jak známo, Napoleon zemřel ve vyhnanství na ostrově sv. Helena, kam byl převezen po prohrané bitvě u Waterloo. Zde byl také roku 1821 pochován. Až 19 let po jeho smrti byl umožněn převoz jeho ostatků zpět do Francie. Protože tehdy zrovna probíhala renovace Invalidovny, byly jeho ostatky nejprve uloženy v kapli sv. Jeronýma a roku 1861 se konal velkolepý průvod, jehož se účastnilo asi půl milionu Pařížanů, a Napoleon byl natrvalo uložen k poslednímu odpočinku v Invalidovně.

Kromě Napoleona v dómu odpočívají někteří členové jeho rodiny a také vojenští důstojníci a různí váleční hrdinové. Najdete tu mimo jiné hrob maršála Focha, vrchního velitele spojeneckých vojsk na konci 1. světové války, nebo Clauda Rougeta de Lisle, autora francouzské hymny La Marseillaise.

V rozlehlém komplexu kromě toho sídlí tři vojenská muzea. Muzeum armády (Musée de l’Armée) představuje jednu z nejkompletnějších sbírek svého druhu na světě a vystavuje exponáty francouzské vojenské historie od antiky po 2. světovou válku. Musée des Plans-Reliefs nabízí expozici trojrozměrných modelů francouzských měst, pevností a zámků a poslední Musée de l’Ordre de la Libération se zaměřuje na druhou světovou válku a osvobozující boje.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY