PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Isle of Skye - Skotsko

Základní informace

Isle of Skye (ostrov Skye) je největší ostrov Vnitřních Hebrid, který je se skotskou pevninou spojený mostem Skye Bridge. Pobřeží celého ostrova tvoří četné zálivy, tak není člověk nikdy dál než 8 km od moře. Ostrov Skye je známý krásnou přírodou, památkami a mnoha chráněnými živočichy.

Isle of Skye, Skotsko Isle of Skye, Skotsko

Největší ostrov z tohoto souostroví leží zároveň nejseverněji. Od roku 1995 je s Velkou Británií spojen mostem Skye Bridge. Magické místo s úžasnými přírodními scenériemi vyhlásil National Geographic čtvrtým nejzajímavějším ostrovem na světě, a tak není divu, že patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším místům severní Británie.

Isle of Skye o rozloze 1656 km² má členité pobřeží s množstvím zálivů obklopenými strmými útesy. Jeho povrch je spíše hornatý, přičemž nejvyšší vrchol dosahuje 992 m n. m.. Kopce se však zvedají v podstatě přímo od moře, a tak tu lze překonat jedny z nejobtížnějších túr ve Skotsku. Není divu, že druhým největším zaměstnavatelem, hned po státu, který zajišťuje práci v oblasti administrativy, školství a zdravotnictví, je turistický ruch. Ostrov má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout. Kromě nádherné přírody je to i množství památek s bohatou historií.

Isle of Skye byl obydlen už lovci v mezolitu. V době železné zde žili Piktové, po nichž tady zůstaly tři kameny zdobené tajemnými symboly. Ostrov je zaznamenán už i na Ptolemaiových mapách. V osmém století jej obývali Irové, jež vystřídala o století později norská nadvláda. Přítomnost Seveřanů se dodnes odráží v místních jménech a i v zimním festivale ohně na Dunvegan Castle. K vikingským předkům se hlásí i klany MacLeod a MacDonald, jejichž rodové hrady určitě stojí za návštěvu.
Během 18. a 19. století na ostrově razantně poklesl počet obyvatel z dvaceti na devět tisíc. Stalo se tak v důsledku zrušení klanového systému Jakobity, v důsledku čehož množství místních farmářů emigrovalo, ale i následkem hladomoru.

Turisté by na ostrově neměli vynechat pohoří Cuillin Hills, zvané Skotské Alpy, až 55 metrů vysoké skalní jehly Old Man of Storr, sopečnou oblast Quiraing, nádherné hrady, nejzápadnější útes Neist Point, vesničku Edinbane či malebný přístav Portree, který je se svými skoro dvěma tisíci obyvateli největším městem na ostrově.

Oficiální webová stránka: www.skye.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY