PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Jedburgh Abbey - Skotsko

Základní informace

Jedburgh Abbey jsou ruiny augustiánského opatství založeného ve 12. století. Opatství leží jen 16 km severně od anglických hranic a zachovaly se zde zbytky z předchozí keltské kamenné stavby z 9. století. Jedburgh Abbey patří spolu s opatstvími Kelso, Melrose a Dryburgh ke čtyřem velkým opatstvím, které se ve Skotsku zachovaly ze 12. století.

Jedburgh Abbey, Skotsko

Svůj název dostalo toto místo podle potoka Jed Water, který je jedním z přítoků řeky Teviot. Roku 1138 sem přišli mniši z augustiniánského kláštera ve francouzském Beauvais a na příkaz krále Davida I. tu postavili velkolepé převorství, které bylo už v 50. letech stejného století povýšeno na opatství. Místo nevybral tento král jen tak náhodou. Oblast Scottish Borders, ve které se nachází, leží nedaleko anglických hranic a byla dějištěm mnoha potyček, bitev i válek. Skotský král potřeboval ukázat Angličanům, že si může tak drahou a okázalou stavbu dovolit postavit blízko jejich hranic – že má nejenom dostatek financí, ale je i si zcela jistý hranicemi svého státu.

Dějiny opatství však sahají daleko dále. Město na tomto místě vzniklo už za doby nadvlády Římanů a samotné opatství vyrostlo na místě předchozí keltské stavby z 9. století. Jeho konec pak souvisí s protestantskou reformací, během níž bylo opatství roku 1560 zrušeno. Mniši tu sice směli zůstat, ale budovy byly od té doby užívány jako kostel nové církve. Sloužily až do roku 1871, kdy byl svatostánek prohlášen za životu nebezpečný a následně stržen. Vzápětí pak byl postaven nedaleko kostel nový.

I přesto zbytky opatství dodnes ohromují všechny návštěvníky městečka se čtyřmi tisíci obyvateli, které ruiny obklopuje. Impozantní románsko-gotická stavba je vidět už z dálky a jen málokdo odolá její návštěvě. Zatímco podobu okolních staveb, které zajišťovaly chod opatství, jako byly kuchyně, jídelna či ložnice, lze odhadovat jen z jejich půdorysu, z kostela se zachovaly zdi hlavní lodi, v níž lze dodnes obdivovat dech beroucí tři poschodí nádherných oblouků.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY