PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Caledonian Canal - Skotsko

Základní informace

Kaledonský kanál je uměle vytvořený vodní kanál ve Skotsku, propojující Severní moře na východě s Atlantikem na západním pobřeží Spojeného království.

Skotsko Fort William, Neptune´s Staircase

Na konci 18. století pověřila britská vláda inženýra James Watta prozkoumáním možností pro propojení západního a východního pobřeží Velké Británie. Realizace projektu se však ujal anglický architekt Thomas Telford, jenž má na svém kontě i mnoho dalších významných staveb: Ellesmerský průplav, most přes Menaiskou úžinu, doky svaté Kateřiny v Londýně či silnici mezi velšským přístavem Holyhead a Londýnem.

Telford využil přirozeného geologického zlomu a třech dlouhých jezer, aby vytvořil 96 km dlouhý průplav, který však pouze z jedné třetiny vznikl lidskou prací. I tak se stavba protáhla z původně plánovaných sedmi let na dvacet a její cena dosáhla více než dvojnásobku plánovaného rozpočtu.
Pět metrů hluboký kanál, široký u dna 15 a u hladiny 35 metrů byl slavnostně otevřen roku 1822. Po necelých dvaceti letech užívání se však ukázalo, že je nevhodný pro velké moderní lodě, a tak se dalších sedm let pracovalo na jeho prohloubení.

Dnes je kanál využíván především pro sportovní a rekreační plavby, přičemž po cestě z Inverness k Loch Linnhe na západě projedou skoro třiceti zdymadly. Nejznámější z nich nese název Neptunovo schodiště a leží u městečka Banavie. Tvoří jej osm komor, každá z nich o délce 52,4 m, šířce 12,2 m a hloubce 6,1 m. Dohromady překonávají výškový rozdíl dvaceti metrů.

Oblíbeným místem plavby je i jezero Loch Ness, proslulé slavnou Nessie. Tu poprvé dle pověsti zahlédl v 6. století svatý Columba, a přestože se všechny její obrázky ukázaly jako podvrhy a žádná z mnoha vědeckých expedic nic neobjevila, žije z Nessie celé široké okolí.

Při plavbě po jezeře je však možné prohlédnout si romantickou zříceninu hradu Urquhart, jež je pozůstatkem hradu, který tu stával do roku 1692. Poté však byl vyhozen do povětří, aby se nedostal do rukou Jakobitů.

Nejvýše položeným místem celého Kaledonského kanálu je jezero Loch Oich, které se nachází v nadmořské výšce 37 metrů. Z obou stran jej ohraničují stavidla a voda z něj odtéká jak do Atlantiku, tak do Severního moře.

Rada: Projíždíte-li kolem Kaledonského kanálu autem, nemusíte kvůli soustavě zdymadel zajíždět k Neptunovu schodišti. Silnice přejíždí další soustavu komor ve městečku Fort Augustus.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY