PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Knowth - Irsko

Základní informace

Knowth je neolitická komorová hrobka, která se nachází 50 km severně od Dublinu v hrabství Meath. Knowth a další megalitické památky (Newgrange a Dowth) v údolí řeky Boyne jsou od r. 1993 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Zdejší území bylo osídleno od neolitu až do období kolem r. 1400.

Co mohou návštěvníci vidět

Hrobka byla vybudována zhruba před 5000 let. Velká (hlavní) mohyla má stejnou velikost jako mohyla v Newgrange a je obklopena 18 menšími mohylami. Velká mohyla má dva vchody, které se nachází na opačných stranách. Západní chodba měří 34 m a ústí do obdélníkové komory. Východní chodba je dlouhá 40 m a je zakončena pohřební komorou, která má tvar kříže. Pohřební komory nejsou propojeny, ačkoliv jsou od sebe vzdáleny pouze 3 m. Hrobku Knowth si lze prohlédnout pouze zvenčí. Mohylu obklopuje 127 kamenů, které tvoří jakýsi oválný obrubník okolo mohyly a z nichž mnohé jsou zdobeny rytinami. Ovál měří v průměru 80 m od východu na západ a 95 m severojižním směru. Kameny mají podlouhlý tvar a měří v průměru 2,5 m.

Knowth předčí nedaleké Newgrange zejména počtem jedinečných objevů. Knowth má největší koncentraci megalitického umění v Evropě. Celkem 261 kamenů v Knowth je zdobených, což tvoří přibližně 45 % ze všech kamenů s rytinami v Irsku.

Knowth je přístupné pouze přes návštěvnické centrum Brú na Bóinne Visitor Centre, které se nachází na jižním břehu řeky Boyne. V návštěvnickém centru si lze pohlédnout expozici, která zahrnuje mj. i repliku komory v Newgrange a model jedné z menších mohyl v Knowth. Všechny prohlídky začínají návštěvou expozice v návštěvnickém centru. Poté návštěvníci přejdou přes řeku, odkud je shuttle busy zavezou k megalitickým památkám. Počet návštěvníků megalitů je striktně omezen na 700 osob denně.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://www.knowth.com/knowth.htm

Oficiální webová stránka: www.knowth.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY