PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Koloseum - Itálie, Řím

Základní informace

Koloseum (Colosseo) je římský amfiteátr z 1. století n. l. Amfiteátr nechal postavit r. 72 císař Vespasianus na místě jezera Neronova Zlatého domu a byl slavnostně otevřen císařem Titem (Vespasianovým synem) o 8 let později 100 dní trvajícími sportovními hrami. Koloseum bylo dějištěm gladiátorských her a zápasů s divokými zvířaty, které mohlo sledovat až 55 tisíc diváků, ale také místem utrpení prvních křesťanů.

Koloseum, Řím, Itálie Koloseum, Řím, Itálie

Na místě umělého jezírka Neronova Zlatého domu nechal císař Vespasianus postavit 188 metrů dlouhou, 156 metrů širokou a 57 metrů vysokou arénu. I když se dodnes dochovala jen asi třetina původní stavby, nelze než obdivovat um neznámého architekta i technickou vyspělost té doby.

Koloseum, do nějž se vešlo 55 000 diváků, mělo původně tři poschodí, ale kolem roku 80 n. l. tu nechal přistavět císař Titus čtvrté patro. Vnitřní chodby stavby s 80 obloukovými vchody byly navrženy tak, aby se početné davy mohly usadit na svá místa do 10 minut po příchodu. Aréna byla tehdy využívána např. při tzv. stodenních zápasech, při nichž dle archeologů zemřelo asi tisíc gladiátorů a pětkrát tolik zvířat. Tyto oběti se zvýšily ještě při oslavách vítězství v Dacii, kdy zde během 117 dnů ukončilo svůj život skoro devět tisíc zápasníků.

Tato krvavá tradice skončila až roku 438. „Hry“ zvířat se však konaly ještě skoro o století později. Vědci předpokládají, že za celou dobu zemřelo v Koloseu kolem půl milionu lidí a jednou tolik zvířat.

Vnější strana Kolosea je postavena z travertinových kvádrů, zatímco vnitřek z tufu a cihel. Tři spodní patra sestávají každé z osmdesáti oblouků. Diváci dovnitř vcházeli očíslovanými spodními arkádami a dle svého sociálního postavení šli buď přímo do hlediště, nebo vnitřními schodišti na své místo v patře. Císař měl svůj vlastní vchod a místo v čele v přední řadě.

Historici předpokládají, že se v aréně kromě turnajů, exhibic a zápasů gladiátorů konaly i simulace velkých námořních bitev, během nichž se prostor určený pro zápasy naplnil vodou.

Nezvyklou technickou vymožeností pak byl systém ovládaný speciální četou námořníků z Neapolského zálivu, který umožnil natáhnout nad diváky plachtu, která je chránila před slunečním zářením. Obdivovat lze i mechanická zdvíhací zařízení v rozlehlých podzemních prostorách.

Během středověku se v důsledku silného zemětřesení část zdi Kolosea zřítila, takže dodnes celá zůstala zachovaná jen severovýchodní strana. Nepoužívaná a opuštěná stavba se pak na krátko změnila v pevnost, ale později se stala zdrojem kamene pro stavby v okolí.

Rada: Plánujete-li navštívit kromě Kolosea i Forum Romanum, vyplatí se koupit kombinovanou vstupenku, která je platná čtyřiadvacet hodin.

Oficiální webová stránka: www.il-colosseo.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY