PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Košice - Slovensko

Základní informace

Košice jsou druhým největším městem Slovenské republiky a významným historickým centrem východní části této země. V roce 2013 byly Evropským hlavním městem kultury.

Košice, v nichž dnes žije kolem 240 000 obyvatel, proklamují samy sebe jako kosmopolitní město, kde se stýká Východ se Západem. Leží na řece Hornád jen nedaleko hranice s Maďarskem, Ukrajinou a Polskem.

Jejich původní název Koša neznamenal nic jiného, než že v této osadě žil rod Košů. Košice ležely na jedné z nejdůležitějších evropských obchodních křižovatek, a tak není divu, že ve středověku území patřilo k těm s nejvyšší hustotou městského osídlení v rámci celého Uherska.

První zmínka o Košicích, tehdy v jeho latinské formě Villa Cassa, pochází z roku 1230. Vzápětí poté zaznamenaly rychlý vzestup. Roku 1241 jim uherský král Béla IV. udělil městská práva, protože se po ničivém mongolském vpádu snažil toto území oživit a přilákat lidi až z dalekého Saska. Ještě v průběhu 13. století se stalo členem sdružení 24 spišských měst a Pentapolitany, tedy pěti nejdůležitějších hornouherských svobodných královských měst.

V roce 1347 se Košice staly druhým největším městem Uherska hned po Budíně a toto postavení jim zůstalo až do počátku 18. století. Že se jednalo opravdu o významné město, dokazuje i fakt, že roku 1369 jako první v Evropě získalo vlastní městský erb.

Z dějin 20. století je nutné připomenout skutečnost, že právě tady v roce 1945 vznikla první poválečná československá vláda a byl tu schválen Košický vládní program.

Dnešní Košice jsou centrem hospodářského, politického a kulturního života s historickým centrem plným paláců šlechty, domů řemeslníků i kostelů, rozesetých kolem jeden kilometr dlouhé pěší zóny a středověkého náměstí, které je největší chráněnou památkovou rezervací na Slovensku.

Rada: Při návštěvě Košic byste neměli vynechat Východoslovenské muzeum, kde najdete největší a nejvýznamnější zlatý poklad v Evropě.

Oficiální webová stránka: https://www.kosice.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY