Kostnice - Německo
Základní informace
Město Kostnice (Konstanz) leží na břehu Bodamského jezera v jihozápadním Německu ve spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko. Jedná se o historické město na hranicích se Švýcarskem a o místo, kde byl upálen Jan Hus.
Historie města Kostnice
Archeologické průzkumy ukázaly, že místo, kde z jezera vytéká řeka Rýn, bylo osídleno už Kelty a později Římany. Jeho název patrně odkazuje na císaře Konstantina II., strýce Konstantina Velikého. České pojmenování pak vzniklo pravděpodobně jeho zkomolením a nemá nic společného s jakýmikoli kostmi.
Roku 585 si město za své sídlo vybral biskup Maxim, který zde založil trojlodní raně křesťanskou baziliku, jež se později přeměnila na gotický kostel zasvěcený Matce Boží. Postupem času se z této diecéze stala největší diecéze na německém území a moc biskupů sílila. Ukončena byla až roku 1192, kdy Jindřich IV. udělil Kostnici status svobodného říšského města.
V letech 1548 až 1806 patřila Kostnice Habsburkům, kteří o ni přišli za napoleonských válek po bitvě u Slavkova. Tzv. Prešpurský mír toto území pak přidělil Bádensku.
Dnes je Kostnice rušné kosmopolitní město s 85 000 obyvateli, z nichž každý sedmý je univerzitním studentem.Kostnice je největším městem na břehu Bodamského jezera, které je oblíbeným výletním místem Němců, Rakušanů i Švýcarů. Velmi populární jsou plavby po jezeře, během nichž se turisté mohou dostat např. na ostrov Mainau, kterému se přezdívá „Ostrov květin“. Najdeme na něm totiž květinové zahrady a kromě nich je zde k vidění třeba také expozice tropických motýlů nebo malá zoologická zahrada.
Kostnice a odkaz Jana Husa
Míst spojených s českým reformátorem Janem Husem najdeme v Kostnici hned několik. Na místě jeho upálení na bývalém popravišti stojí tzv. Husův kámen (Hussenstein), u kterého se každoročně 6. července u příležitosti výročí Husovy smrti koná vzpomínková slavnost, jíž se účastní především poutníci z České republiky. Na velkém oblém balvanu je jméno tohoto velikána s datem jeho upálení. Na druhé straně kamene je možné si přečíst jméno Jeronýma Pražského, který tu skončil stejnou smrtí o rok později.
V historickém centru města mohou návštěvníci celoročně nahlédnout do tzv. Husova domu (Hus Haus), v němž byl tento český kazatel a reformátor na počátku svého pobytu v Kostnici ubytován a na němž je možné si od roku 1785 prohlédnout jeho kamennou bustu. Dnes dům spravuje česká Společnost Husova muzea a nachází se v něm expozice dokumentující život a dílo Jana Husa a přinášející informace také o Kostnickém koncilu, v rámci kterého byl Hus upálen.
Koncil probíhal v letech 1414 – 1418, aby řešil tehdejší krizi křesťanství a především tzv. papežské schizma – tedy situaci, kdy byli v rámci křesťanské Evropy ve funkci hlavy církve dva papežové (jeden ve Vatikánu, druhý v Avignonu). Hus do Kostnice přijel proto, aby na koncilu obhájil svoje představy o církvi a její reformaci. Rok po jeho upálení byl na stejném místě upálen také Husův chráněnec a přítel Jeroným Pražský. K významným památkám města patří mj. také budova, ve které zčásti zasedal Kostnický koncil (tzv. Konzilgebäude). Historickému centru města dominuje především románsko-gotická katedrála Münster.
Rada: Máte-li možnost vybrat si cestu do Kostnice, zvolte plavbu přes Bodamské jezero z Meersburgu přívozem, který tu začal fungovat už roku 1928.