PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Kröller-Müller Museum - Nizozemsko

Základní informace

Kröller-Müller Museum je jedna z nejcennějších sbírek výtvarného umění 19. a 20. století, a to nejen v rámci Nizozemska, ale i celé Evropy. Milovníci výtvarného umění sem jezdí především za druhou největší sbírkou Vincenta van Gogha na světě nebo za ojedinělou venkovní sochařskou zahradou.

Kröller-Müller Museum Kröller-Müller Museum Kröller-Müller Museum

Významná umělecká sbírka našla svůj domov přímo v srdci úchvatné přírody. Muzeum je totiž ukryto nedaleko městečka Otterlo, uprostřed národního parku Hoge Veluwe, který je největším přírodním parkem v celém Nizozemsku.

Bohatému manželskému páru Kröller-Müller dnes vděčíme jak za existenci parku, tak i samotného muzea. Anton Kröller byl movitý holandský podnikatel toužící po vlastním rozlehlém lovišti, jeho manželka Helene byla oproti tomu vášnivou sběratelkou umění a také jednou z vůbec prvních osob, která rozeznala génia Vincenta van Gogha. Kröller-Müllerovi na počátku minulého století postupně shromáždili sbírku čítající na 11 500 uměleckých děl a vytvořili tím jednu z největších soukromých uměleckých sbírek 20. století. Heleniným dlouholetým snem přitom bylo sdílet svoji radost z umění s ostatními lidmi, v roce 1938 bylo tedy v parku Hoge Veluwe na její popud otevřeno Kröller-Müller Museum.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Muzejní budova je citlivě zasazena do okolní krajiny a umění tu tak návštěvníci můžou nasávat plnými doušky bez toho, aniž by je rušily okolní vlivy. Jádrem sbírky jsou především jedna z nejslavnějších děl Vincenta van Gogha. Najdete tu třeba ponuré Jedlíky brambor z malířova raného holandského období, Terasu kavárny v noci z jeho vrcholného provensálského období a řadu dalších známých děl. Úctyhodná van Goghova sbírka Kröller-Müllerova muzea čítá 90 obrazů a na 180 kreseb, což z ní činí druhou největší sbírku děl Vincenta van Gogha na světě, která stojí v těsném závěsu za amsterdamským Van Gogh Museem. Kromě děl šíleného Holanďana našla v muzeu svůj domov také díla některých francouzských impresionistů (Renoir, Monet, Manet, Sisley a další) a dalších umělců 19. a 20. století, včetně Pabla Picassa, George Seurata nebo nizozemského abstraktního malíře a vůdčí osobnosti neoplasticismu Pieta Mondriana.

Na počátku 60. let minulého století bylo muzeum navíc obohaceno o zajímavou venkovní expozici, tzv. sochařskou zahradu, jednu z největších svého druhu v Evropě. Více než 160 soch a plastik je tu vystavováno na ploše 25 hektarů a mezi skulpturami najdete díla od slavných evropských sochařů Augusta Rodina, Henryho Moora nebo Jeana Dubuffeta.


Text a foto: Barbora Klementová, 30. 6. 2017
Autorka je tvůrcem blogu o radosti z cestování www.cestoholik.cz

Oficiální webová stránka: https://krollermuller.nl/bezoek

Mohlo by vás také zajímat

Amsterdamská muzea, National Gallery

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY