PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Royal Mile - Skotsko, Edinburgh

Základní informace

Královská míle je hlavní ulice historického Edinburghu, spojující hrad s palácem Holyrood.

Katedrála St Giles, Edinburgh, Skotsko Holyrood Palace, Edinburgh, Skotsko

Historie Královské míle

Páteř města, dnes zvaná dle své délky Královská míle, zahrnuje několik ulic a existovala už ve 12. století. Od té doby kolem ní vznikaly statky s hospodářskými prostory, které ovšem po požáru roku 1544 byly zcela nahrazeny novými kamennými domy. Protože město uzavíraly hradby, nemohlo se rozrůstat, a tak se začalo stavět do výšky. V 17. století tu stály i čtrnáctipatrové nájemní domy, zvané lands, v nichž bydlelo i tři sta lidí.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Ulice začíná na Castle Esplanade, prostranství před hradem, které vzniklo jako výcvikový prostor královského vojska. Odtud vybíhá Castle Hill s domem, v jehož zdi je zaklíněná dělová koule ukazující výšku pramene, z něhož byl Edinburgh zásobován vodou, s camerou obscurou a Whisky Heritage Centre. Nepřehlédnutelná je tu i nejvyšší věž v Edinburghu, patřící odsvěcenému kostelu, kde sídlí centrum edinburského festivalu.

V navazující ulici Lawnmarket je možné navštívit jeden z nájemních domů zvaný Gladstoneland či se v muzeu spisovatelů seznámit s třemi skotskými velikány: Walterem Scottem, Robertem Louisem Stevensonem a Robertem Burnsem.

Dominantou celé Royal Mile je protestantský kostel zasvěcený svatému Jiljí, kde každoročně zasedají pastoři Skotské církve a v jehož nádherné Bodlákové kapli se scházejí představitelé nejvyššího skotského řádu – Řádu bodláku. U kostela by nikdo neměl přehlédnout srdce v dlažbě, které označuje místo, kde stávalo vězení, sochu Adama Smithe a parlamentní budovu, kde v letech 1639 až 1707 zasedalo nejvyšší skotské zákonodárné shromáždění.

High Street pokračuje směrem dolů kolem odsvěceného kostela Tron Kirk až k domu, kde jedenáct roků žil a kde také zemřel významný protestantský reformátor John Knox.

Název poslední části Royal Mile, ulice Canongate, připomíná bránu, která tu dříve stávala a jíž vcházeli kanovníci z holyroodského opatství do města. Nikdo by zde neměl bez povšimnutí minout klasicistní kostelík ze 17. století, z jehož hřbitova se nabízí nádherný výhled na protější Calton Hill a na němž našli místo svého posledního odpočinku básník Robert Fergusson a ekonom Adam Smith.

Královská míle je ukončena sídly královské a zákonodárné moci. Moderní budova parlamentu tu vyrostla na počátku 21. století, a i když se její otevření zpozdilo o tři roky a cena stavby narostla skoro desetinásobně, Skotové jsou na ni náležitě hrdi. Úplnou tečku na konci Královské míle představuje palác Holyrood, který slouží jako oficiální skotské sídlo britského panovníka.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY