Royal Mile - Skotsko, Edinburgh
Základní informace
Královská míle je hlavní ulice historického Edinburghu, spojující hrad s palácem Holyrood.
Historie Královské míle
Páteř města, dnes zvaná dle své délky Královská míle, zahrnuje několik ulic a existovala už ve 12. století. Od té doby kolem ní vznikaly statky s hospodářskými prostory, které ovšem po požáru roku 1544 byly zcela nahrazeny novými kamennými domy. Protože město uzavíraly hradby, nemohlo se rozrůstat, a tak se začalo stavět do výšky. V 17. století tu stály i čtrnáctipatrové nájemní domy, zvané lands, v nichž bydlelo i tři sta lidí.
Co si mohou návštěvníci prohlédnout
Ulice začíná na Castle Esplanade, prostranství před hradem, které vzniklo jako výcvikový prostor královského vojska. Odtud vybíhá Castle Hill s domem, v jehož zdi je zaklíněná dělová koule ukazující výšku pramene, z něhož byl Edinburgh zásobován vodou, s camerou obscurou a Whisky Heritage Centre. Nepřehlédnutelná je tu i nejvyšší věž v Edinburghu, patřící odsvěcenému kostelu, kde sídlí centrum edinburského festivalu.
V navazující ulici Lawnmarket je možné navštívit jeden z nájemních domů zvaný Gladstoneland či se v muzeu spisovatelů seznámit s třemi skotskými velikány: Walterem Scottem, Robertem Louisem Stevensonem a Robertem Burnsem.
Dominantou celé Royal Mile je protestantský kostel zasvěcený svatému Jiljí, kde každoročně zasedají pastoři Skotské církve a v jehož nádherné Bodlákové kapli se scházejí představitelé nejvyššího skotského řádu – Řádu bodláku. U kostela by nikdo neměl přehlédnout srdce v dlažbě, které označuje místo, kde stávalo vězení, sochu Adama Smithe a parlamentní budovu, kde v letech 1639 až 1707 zasedalo nejvyšší skotské zákonodárné shromáždění.
High Street pokračuje směrem dolů kolem odsvěceného kostela Tron Kirk až k domu, kde jedenáct roků žil a kde také zemřel významný protestantský reformátor John Knox.
Název poslední části Royal Mile, ulice Canongate, připomíná bránu, která tu dříve stávala a jíž vcházeli kanovníci z holyroodského opatství do města. Nikdo by zde neměl bez povšimnutí minout klasicistní kostelík ze 17. století, z jehož hřbitova se nabízí nádherný výhled na protější Calton Hill a na němž našli místo svého posledního odpočinku básník Robert Fergusson a ekonom Adam Smith.
Královská míle je ukončena sídly královské a zákonodárné moci. Moderní budova parlamentu tu vyrostla na počátku 21. století, a i když se její otevření zpozdilo o tři roky a cena stavby narostla skoro desetinásobně, Skotové jsou na ni náležitě hrdi. Úplnou tečku na konci Královské míle představuje palác Holyrood, který slouží jako oficiální skotské sídlo britského panovníka.