PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 7x

La Rambla - Španělsko, Barcelona

Základní informace

La Rambla je nejznámější barcelonská ulice. Rušná třída začíná u Port Vell (Starý přístav), kterému dominuje pomník Kolumbovi, a pokračuje až na náměstí Plaça de Catalunya. Ulici, dlouhou 1,2 km, lemuje řada hotelů, obchodů a kaváren a po celý den zde lze potkat pouliční umělce (mimové, muzikanti, kartářky).

Barcelona, Španělsko, La Rambla Spanelsko Barcelona, Rambla Spanelsko Barcelona, Rambla, La Boqueria

Jak už název napovídá (ramla v arabštině znamená vyschlé koryto řeky), vznikla ulice na místě písčité úžlabiny, kterou na jaře a na podzim stékala voda z pohoří Collserola do moře. Když zcela vyschla, přeměnila se na písčitou cestu vedoucí kolem středověkých městských hradeb. Roku 1703 byla kolem ní vysázena alej a v roce 1766 se tato cesta změnila v ulici, tedy vyrostly kolem ní domy. A právě proto je La Rambla jedinou rovnou ulicí ve středu Barcelony, která hrdě vystupuje ze změti křivolakých uliček starého města.

V 19. století se tato ulice stala prestižní adresou a svá sídla si tu stavěla šlechta i bohatí měšťané.

Ulice od sebe odděluje dvě čtvrti centra Barcelony – gotickou čtvrť Barri Gòtic a El Raval, část spíše ošumělou se svébytnou atmosférou. Celých 1,2 km La Rambly spojuje náměstí Plaça de Catalunya na severu s památníkem Kryštofa Kolumba v Port Vell. Tento nový přístav vznikl před olympijskými hrami roku 1992, přičemž do té doby zde stávaly opuštěné sklady a továrny.

La Rambla se skládá vlastně z pěti ulic, které však vzájemně splývají. Lemovaná je kavárnami a stánky či obchůdky se suvenýry a davy turistů se tu mohou těšit z pouličních muzikantů, malířů či populárních lidských soch.

K důležitým stavbám tu kromě mnoha obchodů, muzeí a divadel patří především Boqueria market. Tento trh začal jako trh pod širým nebem před městskou branou (aby obchodníci nemuseli platit daně ze zboží přivezeného do města) a postupně se rozrůstal. V jeho kryté budově na místě bývalého konventu svatého Josefa se dnes prodávají čerstvé lokální produkty, jako maso, ryby, mořské plody, med, ovoce, zelenina, ale i nespočet drobných pochutin připravených jako tapas.

Nikdo by neměl vynechat ani Café de l´Opera. Původní čokoládovna ve vídeňském stylu byla v letech 1831 až 1928 přeměněna na restauraci, ale dnes v ní sídlí oblíbený bar.

Rada od nás: Stejně jako v jiných velkoměstech i tady je nutné hlídat si své osobní věci před zloději. La Rambla je jimi neblaze proslulá. Při procházce po La Rambla stojí za to nahlédnout i do postranních uliček, kde se nachází např. Palau Güell, jedno z nejvýznačnějších Gaudího děl, nebo nejrušnější barcelonské náměstí Plaça Reial, pro které navrhl Gaudí neoklasicistní lucerny.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY