PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

La Rambla - Španělsko, Barcelona

Základní informace

La Rambla je nejznámější barcelonská ulice. Rušná třída začíná u Port Vell (Starý přístav), kterému dominuje pomník Kolumbovi, a pokračuje až na náměstí Plaça de Catalunya. Ulici, dlouhou 1,2 km, lemuje řada hotelů, obchodů a kaváren a po celý den zde lze potkat pouliční umělce (mimové, muzikanti, kartářky).

Barcelona, Španělsko, La Rambla Spanelsko Barcelona, Rambla Spanelsko Barcelona, Rambla, La Boqueria

Jak už název napovídá (ramla v arabštině znamená vyschlé koryto řeky), vznikla ulice na místě písčité úžlabiny, kterou na jaře a na podzim stékala voda z pohoří Collserola do moře. Když zcela vyschla, přeměnila se na písčitou cestu vedoucí kolem středověkých městských hradeb. Roku 1703 byla kolem ní vysázena alej a v roce 1766 se tato cesta změnila v ulici, tedy vyrostly kolem ní domy. A právě proto je La Rambla jedinou rovnou ulicí ve středu Barcelony, která hrdě vystupuje ze změti křivolakých uliček starého města.

V 19. století se tato ulice stala prestižní adresou a svá sídla si tu stavěla šlechta i bohatí měšťané.

Ulice od sebe odděluje dvě čtvrti centra Barcelony – gotickou čtvrť Barri Gòtic a El Raval, část spíše ošumělou se svébytnou atmosférou. Celých 1,2 km La Rambly spojuje náměstí Plaça de Catalunya na severu s památníkem Kryštofa Kolumba v Port Vell. Tento nový přístav vznikl před olympijskými hrami roku 1992, přičemž do té doby zde stávaly opuštěné sklady a továrny.

La Rambla se skládá vlastně z pěti ulic, které však vzájemně splývají. Lemovaná je kavárnami a stánky či obchůdky se suvenýry a davy turistů se tu mohou těšit z pouličních muzikantů, malířů či populárních lidských soch.

K důležitým stavbám tu kromě mnoha obchodů, muzeí a divadel patří především Boqueria market. Tento trh začal jako trh pod širým nebem před městskou branou (aby obchodníci nemuseli platit daně ze zboží přivezeného do města) a postupně se rozrůstal. V jeho kryté budově na místě bývalého konventu svatého Josefa se dnes prodávají čerstvé lokální produkty, jako maso, ryby, mořské plody, med, ovoce, zelenina, ale i nespočet drobných pochutin připravených jako tapas.

Nikdo by neměl vynechat ani Café de l´Opera. Původní čokoládovna ve vídeňském stylu byla v letech 1831 až 1928 přeměněna na restauraci, ale dnes v ní sídlí oblíbený bar.

Rada od nás: Stejně jako v jiných velkoměstech i tady je nutné hlídat si své osobní věci před zloději. La Rambla je jimi neblaze proslulá. Při procházce po La Rambla stojí za to nahlédnout i do postranních uliček, kde se nachází např. Palau Güell, jedno z nejvýznačnějších Gaudího děl, nebo nejrušnější barcelonské náměstí Plaça Reial, pro které navrhl Gaudí neoklasicistní lucerny.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Školní zájezdy Španělsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY