Largo di Torre Argentina - Itálie, Řím
Základní informace
Largo di Torre Argentina, či jen Largo Argentina, je náměstí v centru Říma, na němž se nachází archeologický komplex zvaný Svaté místo Stříbrného náměstí.
Roku 1909 bylo rozhodnuto o demolici starých staveb na náměstí a realizaci nových administrativních i obytných budov. Již na začátku výkopových prací v létě 1926 byla objevena antická mramorová hlava a poté v hloubce osmi metrů pod úrovní dnešního města komplex čtyř chrámů, datovaných do období rozkvětu římské republiky, tedy do doby 4. až 3. století př. n. l. Označeny byly prvními písmeny abecedy. Objeveno tady bylo i několik úrovní přestaveb – původní základy chrámů, pozdější dlažby z tufu a travertinová dlažba z období císařství.
Za nejstarší je považován chrám označený písmenem C, zasvěcený bohyni plodnosti a úrody zvané Feronia. O něco mladší je chrám A v severní části komplexu. Nechal jej postavit státník a námořní velitel Gaius Lutatius Catulus po svém vítězství nad Kartagenci roku 241 př. n. l., ale budova přešla radikální přestavbou za Pompeia v polovině 1. století př. n. l. Stavba obklopená tufovými sloupy s travertinovými hlavicemi byla zasvěcena bohyni Juturne, strážkyni pramenů a jezer. Největší z objevených chrámů nese označení D. Postavil jej patrně ve 2. století př. n. l. politik a vojevůdce Lucius Aemilius Regillus po vítězství v námořní bitvě proti Hannibalovi, jejímž důsledkem bylo ovládnutí Egejského moře. Kruhová stavba na podstavci, doplněná na přední straně schodiště, nese označení B. Chrám, zasvěcený patrně štěstěně přítomné dne, byl založen kolem roku 101 př. n. l. jako připomínka bitvy proti kmenu Kimbrů u Vercelli.
V komplexu byly odkryty i zbytky dvou mramorových záchodů, ale především tzv. Pompeiovo divadlo, přeměněné na budovu senátu, v níž byl roku 44 př. n. l. zavražděn Julius Caesar.