PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Latinská čtvrť - Francie, Paříž

Základní informace

Na levém břehu řeky Seiny se rozkládá Latinská čtvrť (Quartier Latin), tradiční studentská čtvrť s množstvím středních a vysokých škol, vědeckých institucí, knihoven, antikvariátů a knihkupectví.

Francie Paris, Quartier Latin

Tón čtvrti udávají již od založení Sorbonny ve 13. století studenti a profesoři. Ti ve středověku často pocházeli z různých koutů Evropy a hlavním dorozumívacím a také studijním jazykem zde byla latina, a to až do období Velké francouzské revoluce. Z této skutečnosti pochází název celé čtvrti.

Na území Quartier Latin se nachází velké množství škol a vzdělávacích institucí. Kromě Sorbonny patří k těm nejvýznamnějším především dvě elitní gymnázia – Lyceum Jindřicha IV. a Lyceum Ludvíka Velikého, na nichž studovalo mnoho francouzských velikánů a kde se dodnes ti nejtalentovanější studenti připravují na přijímací zkoušky na elitní vysoké školy (tzv. „grandes écoles“), z nichž některé sídlí rovněž v Latinské čtvrti (např. ENS). Prestižní vědeckou institucí je Collège de France, založená již v roce 1530, na níž v minulosti studovali např. Michel Foucault nebo Claude Lévi-Strauss a kde se klade velký důraz na propojení výuky a vědeckého bádání.

Hlavní tepnou čtvrti a páteří celé oblasti je Boulevard Saint-Michel, který nechal při přestavbě Paříže v 19. století vybudovat baron Hausmann. Bulvár vybíhá ze stejnojmenného náměstí, které krášlí monumentální kašna sahající do výšky 26 metrů se sochou svatého Michala zabíjejícího draka. Kolem bulváru se prostírají labyrinty úzkých dlážděných uliček s množstvím restaurací, bister a možností nákupu suvenýrů.

Na území čtvrti narazíte také na pozůstatky galsko-římského města Lutécie, a to v podobě amfiteátru Arènes de Lutèce z 1. století a také dochované části římských veřejných lázní, které jsou dnes součástí Národního muzea středověku v paláci Cluny.

Pokud se vydáte do východní části Latinské čtvrti, dorazíte až k moderní budově Institutu arabského světa pořádajícího zajímavé krátkodobé výstavy a také k hlavní pařížské mešitě, jejíž součástí je i příjemná čajovna a tradiční turecké lázně. Nedaleko si pak můžete odpočinout v botanické zahradě Jardin des Plantes s přírodovědným muzeem a malou zoologickou zahradou.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY