PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Lausanne - Švýcarsko

Základní informace

Lausanne je hlavním městem kantonu Vaud a pátým největším městem ve Švýcarsku. Leží na západě země na severním okraji Ženevského jezera a jeho historické centrum bylo vystavěno na vápencových svazích nad jezerem.

katedrála Notre Dame, Lausanne, Švýcarsko Svycarsko Lausanne, Lake Geneva

Pokud se chceme dostat na promenádu u jezera, musíme sestoupit z kopcovitých svahů dolů ke břehu do čtvrti s názvem Ouchy. Můžeme se sem vydat také metrem, jediným v celém Švýcarsku. Ouchy byla původně samostatnou rybářskou vesničkou, dnes je oblastí s množstvím luxusních hotelů a obchodů a také domovem hlavní turistické atrakce v Lausanne, místního Olympijského muzea.

Lausanne obývali lidé již v době bronzové a Římané zde později založili osadu Lousonna nacházející se na důležité trase spojující Severní a Středozemní moře. O této době se dnes můžeme dozvědět více informací díky archeologickým nálezům v lausannském Musée romain, případně zavítat do čtvrti Vidy, kde najdeme pozůstatky vlastní osady. V době reformace přišel do Lausanne Guillaume Farel (jeden z pokračovatelů Jana Kalvína) a většina katolických kostelů byla poškozena nebo změněna v duchu reformace a protestantismu. Od 18. století se Lausanne stalo oblíbeným místem odpočinku nejrůznějších umělců a celebrit.

Starému městu dominuje gotická katedrála Notre-Dame, jedna z nejkrásnějších v celém Švýcarsku, která byla postavena ve 12. a 13. století. Z její věže se otevírá nádherný výhled na Ženevské jezero a také odtud tradičně každou noc zvoní ponocný (guet). Náměstí Place de Palud je stejně jako ve středověku místem konání trhů a dominuje mu dvoupatrová budova renesanční radnice. Na náměstí sv. Františka se tyčí stejnojmenný kostel, pozůstatek bývalého františkánského kláštera. Z prostranství vybíhá také nejluxusnější lausannská třída Rue de Bourg s množstvím honosných prodejen.

V Lausanne má svůj domov několik vynikajících muzeí. K těm nejnavštěvovanějším patří Olympijské muzeum a také zvláštní galerie Collection de l’Art brut se sbírkou tzv. „surového umění“ obsahující díla, která vytvářeli duševně choří umělci, vězni a nejrůznější podivíni.

Oficiální webová stránka: www.lausanne.ch/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY