PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Lauterbrunnen - Švýcarsko

Základní informace

Lauterbrunnen je nádherné horské údolí, ležící v jedné z nejkrásnějších oblastí Bernských Alp blízko geografického středu Švýcarska.

údolí Lauterbrunnen, Švýcarsko Vodopád Lauterbrunnen, Švýcarsko vodopád Trummelbach,Lauterbrunnen, Švýcarsko

Obrovské ledovcové údolí ve tvaru písmene U se rozšiřuje směrem k jihu a bývá zařazováno mezi nejkrásnější v této zemi. Z okolních příkrých skalních stěn, dosahujících výšky přes jeden kilometr, sem burácivě padá 72 vodopádů. Všechny jsou popsané, u některých z nich byla dokonce vybudována i vyhlídka. Působivé jsou především po setmění, kdy je rozzáří nasvícení.

Největší z nich, zvaný Staubbach, je zároveň nejvyšším volně padajícím vodopádem v Evropě a jeho krásu ve svých dílech obdivoval např. anglický romantický básník lord Byron či německý prozaik, básník a dramatik Johann Wolfgang von Goethe. Nezapomenutelným dojmem působí i Trümmelbach, sestávající z deseti ledovcových vodopádů o celkové výšce 140 a šířce 12 metrů, jímž každou sekundu proteče dvacet tisíc litrů vody. Všechny vodopády pak napájí řeku Lütschine, která díky své čistotěslouží jako zdroj vody pro místní obyvatele, neboť je napájena z tajících ledovců vysoko v horách.

V údolí se nachází šest vesniček, z nichž většina je přístupná jen lanovkou či po turistických cestách. Největší z nich, zvaná stejně jako celé údolí Lauterbrunnen, leží na konci celého údolí. První zmínka o ní pochází už z roku 1240 a v jejích poměrně nezajímavých dějinách vynikají jen dvě katastrofy. Roku 1669 tu mor během čtyř měsíců zabil 580 lidí. Druhá událost spadá až do roku 2007, kdy 2. dubna jižně od vesnice narazil do severní stěny Ebnefluh pilot německého Bundeswehru. Lauterbrunnen je typická vysokohorská vesnice, v níž jsou domky obklopené zelenými trávníky zasazené do úžasné scenérie hor. Místní obyvatelé se mohou těšit z výhledu na tři nejznámější hory této oblasti: Eiger, Mönch a Jungfrau. V okolí také vede více než 500 kilometrů značených turistických cest, takže vesnice je ideálním východištěm výletů např. k Schilterhornu či na Jungfraujoch. Na své si tu přijdou také milovníci paraglidingu a lyžování.

Oficiální webová stránka: www.lauterbrunnen.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY