PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Lipsko - Německo

Základní informace

Leipzig, česky Lipsko, je město s 560 000 obyvateli nacházející se ve spolkové zemi Sachsen, je největším městem této spolkové země; město vešlo do historie díky Bitvě národů, která se zde odehrála v roce 1813.

Neues Rathaus, Lipsko, Německo Thomaskirche, Lipsko, Německo Völkerschlachtdenkmal, Lipsko, Německo

Historické důkazy o vzniku Lipska datují jeho vznik už do 7. století, kdy na tomto místě stála malá srbská osada. Slované tu sídlili i o tři století později a svou vesničku pojmenovali Lípa, z čehož vznikl dnešní název Leipzig. Písemná zmínka z roku 1015 zde dokazuje německý strážní hrad, kolem nějž se rozvinulo sídliště řemeslníků a obchodníků.

Po polovině 12. století pak Lipsko získalo od Oty Míšeňského městská práva a roku 1497 mu císař Maximilian I. udělil i právo trhů. Ty se rychle rozvíjely a stávaly se pověstné v širokém okolí a roku 1897 vyústily v první veletrh s katalogem. Dnes se tu koná každý rok zhruba třicet velkých odborných i spotřebitelských veletrhů. Asi neznámější z nich je knižní veletrh, který je po Frankfurtu nad Mohanem druhý největší v Německu.

K významným datům v dějinách Lipska patří také rok 1409, kdy tu němečtí mistři, kteří po vydání Dekretu kutnohorského odešli z Prahy, založili novou univerzitu. Ta je druhá nejstarší nepřetržitě fungující v Německu a mezi svými studenty se může pyšnit jmény jako je např. Johann Wolfgang Goethe, Richard Wagner, Friedrich Nietzsche či Angela Merkel.

Mnoho architektonických památek připomínajících slavné dějiny města na soutoku Weiβe Elster, Pleiβe a Parthe se však nedochovalo, neboť během posledních dvou let druhé světové války podlehlo bombardování šedesát procent místních budov.

K nejstarším dochovaným patří kostel svatého Tomáše. Právě v něm kázal Martin Luther a zde roku 1595 přednesl svých devadesát pět tezí.

Mezi světskými historickými budovami vyniká raně barokní Stará burza z druhé poloviny 17. století či renesanční městská váha, kterou v roce 1555 dokončil Hieronymus Lotter. Stejný architekt navrhl i okázalou renesanční Starou radnici, v níž dnes sídlí městské muzeum.

K důležitým stavbám 20. století patří nejstarší obchodní palác v Lipsku Specks Hof, dokončený roku 1929, či obchodní budova Mädler-Passage, postavená před první světovou válkou. Právě pod ní se nachází slavný sklep Auerbachs Keller ze 16. století, který využil Johann Wolfgang Goethe ve svém Faustovi. Ze secesních budov vyniká Commerzial Bank a kavárna ve vídeňském stylu Riquet.

Žádný návštěvník Lipska nemůže vynechat ani prohlídku Pomníku bitvy národů z roku 1913.

Oficiální webová stránka: https://www.leipzig.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY