PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Les Baux-de-Provence - Francie

Základní informace

Les Baux-de-Provence je malebná vesnička s necelými 400 obyvatel na skalnatém ostrohu v srdci Provence asi 35 kilometrů severozápadně od Salon-de-Provence.

Les Baux de Provence, Francie Les Baux de Provence, Francie Les Baux de Provence, Francie

Vesničku, která se stala jedním ze symbolů Provence, každý rok navštíví kolem milionu turistů. Vznikla kolem pevnosti mocných a krvelačných hrabat z Baux. Příslušníci tohoto rodu po celý středověk děsili široké okolí a neblaze prosluli jako krvežízniví násilníci. Byli přesvědčení, že jejich rodokmen sahá až ke králi Baltazarovi, takže si do svého erbu dali betlémskou hvězdu.

K velké změně však naštěstí pro obyvatele tohoto regionu došlo ve 13. století, kdy se hrad proměnil ve školu, vyhledávanou urozenými ženami. Za nimi se sem zdaleka sjížděli trubadúři, a tak dříve děsivé místo se brzy změnilo v symbol milostné romantiky.

Konec mocné citadely přišel roku 1632, kdy ji kardinál Richelieu rozhodl zbourat jako pomstu proti rebelujícím pánům i obyvatelům vesnice. O deset let později pak zbytky hradu s vesnicí věnoval Ludvík XIII. monackému vládnoucímu rodu Grimaldi, který od té doby používá i titul markýzů z Les Baux.

Ze stejné doby se tu zachovala většina staveb. Úzké dlážděné uličky jsou obklopeny obchůdky se zbožím pro turisty, kteří zde mohou obdivovat nádherná zákoutí, dvorky či několik kostelíků a kaplí. Dech beroucí je i výhled na pokroucené skály údolí Val d´Enfer, které je dle místních pověstí sídlem skřítků, oblíbeným místem setkávání čarodějnic a údajně poskytlo i inspiraci italskému básníku Dante Alighierimu k napsání jeho Pekla.

Název vesnice se odráží i v pojmenování hliníkové rudy bauxit, kterou zde roku 1822 nalezl Pierre Berthier. Velký balvan načervenalého bauxitu můžete vidět u informační kanceláře hned za jediným vstupem do vesnice. Dříve bývala tato ruda velmi využívaná a v okolí Baux se těžil spolu s vápencem v mnoha dnes již opuštěných lomech. V jednom z nich pak vznikl unikátní projekt velkolepé audiovizuální show Carrières Lumières.

Oficiální webová stránka: www.lesbauxdeprovence.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY