PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Les Halles - Francie, Paříž

Základní informace

Les Halles, v češtině Haly, je prostor bývalé hlavní pařížské tržnice s potravinami na jižním břehu Seiny nedaleko Centre Pompidou. Tržnice fungovala dlouhých osm staletí. Dnes na jejím místě stojí stejnojmenné gigantické nákupní centrum.

Les Halles, Paříž, Francie

V 11. století tu u hřbitova na severozápadním okraji Paříže vznikl trh. První krytou tržnici tady ale postavil až o dvě století později král Filip II. August, který se sem snažil přenést centrum obchodu. Jeho budovy sloužily svému účelu až do vlády Františka I., který zde v roce 1572 dokončil galerie na nosných sloupech, ve kterých se obchodovalo skoro po tři staletí. Až do Velké francouzské revoluce zde pak stával i pranýř, na němž byli trestání nejen nepoctiví obchodníci, ale i padělatelé, kuplíři a zloději.

Další změna přišla s velkou přestavbou Paříže, vedenou baronem Haussmannem. Jako jedna z první staveb jeho velkolepého projektu vznikla na tomto místě v roce 1851 tržnice Les forts des Halles, postavená dle návrhu architekta Victora Baltarda. Jednalo se o 8 železných a skleněných budov, které tepaly životem nejen ve dne, ale i v noci. V pět hodin ráno se tu množství lidí zastavovalo na cibulovou polévku, pečené vepřové nožky či hlemýždě. Právě toto místo nazval Břichem Paříže ve svém románu Emil Zola.

V 50. letech 20. století byly Les Halles proslaveny nejenom jako velké tržiště s jídlem, ale neblaze prosluly i jako místo pouličních prodavačů, zlodějů a prostitutek a bylo jasné, že přišel čas na další změnu. Ta přišla s obnovou celé oblasti v 70. letech 20. století. Roku 1979 bylo dokončeno Forum des Halles, které vyvolávalo ostré spory. Na 7 hektarech vyrostlo podzemní město s obchody, zastávkami metra a RER a 2 obrovskými parkovišti, přikryté z vrchu zahradami a pavilony. Dle odborné veřejnosti nepatřil tento projekt k nejšťastnějším, a tak už roku 2007 byla vyhlášena nová architektonická soutěž na podobu tohoto prostoru. O 2 roky později se znovu začalo bourat a stavět a výsledkem je obchodní centrum, překryté gigantickou strukturou z 18 tisíci tabulkami skla, dle návrhu architektů Patricka Bergera a Jacquese Anziuttiho.

Na celkové ploše 15 tisíc metrů čtverečních tu lze najít 150 obchodů, restaurace, kino, bazén i obrovský dopravní uzel linek metra a RER.

Oficiální webová stránka: forumdeshalles.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY