PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Leuven - Belgie

Základní informace

Leuven (česky Lovaň) je město na řece Dijle ležící 25 km východně od Bruselu. Je to sídlo nejproslulejší belgické univerzity založené v r. 1425. Navzdory poškození města během obou světových válek, se zachovala jeho středověká, dokonale kruhová podoba.

Leuven, Saint Peter´s church, Belgie univerzitni knihovna, Leuven, Belgie

Dějiny Lovaně začínají opevněným táborem, který tu založil Julius Caesar. První písemná zmínka však pochází až z roku 891, kdy východofranský král a římský císař Arnulf porazil Vikingy. Na slavnou bitvu prý odkazují i tři barevné pruhy na vlajce města, kde dva červené pásy kolem jednoho bílého symbolizují zakrvácené břehy řeky Dijle po bitvě.

Ve středověku město zbohatlo díky obchodu se suknem a vlnou a roku 1425 tu papež Martin V. a brabantský hrabě Jan založili nejstarší univerzitu v Belgii. Ta se během následujících sta let stala jednou z nejprestižnějších v Evropě. Svoji stopu tu zanechal např. Erasmus Rotterdamský či Gerhard Mercator. Roku 1968 byla univerzita rozdělena na vlámskou část a na frankofonní větev, která našla své sídlo v nově založeném městě Louvain-la-Neuve. V 18. století město prosperovalo díky pivovaru, z nějž postupně vznikla největší pivovarnická společnost Interbrew. Velké škody Lovaň utrpěla během obou světových válek, kdy kromě mnoha budov byla zničena i univerzitní knihovna se vzácnými tisky.

V centru města se nachází několik půvabných náměstí. Oude Markt, dlážděné kočičími hlavami a obklopené cihlovými budovami, je plné barů a kaváren, na nedalekém Fochplein zase převládají obchody a uprostřed stojí moderní fontána Font Sapienza, na níž je ztvárněn student nalévající vodu do prázdné hlavy. Vedlejšímu Grote Markt s trojúhelníkovým půdorysem dominuje radnice ve stylu brabantské gotiky. Financována byla z obchodu se suknem a její výška, zdůrazněná strmou sedlovou střechou, měla symbolizovat bohatství místních kupců. Hned naproti stojí mohutný kostel svatého Petra, který se stavěl od 20. let 15. století po dobu dvou set let a který skrývá Muzeum církevního umění.

Roku 1998 byla na seznam světového kulturního bohatství UNESCO zapsána kdysi jedna z nejrozsáhlejších belgických bekináží. V jejích 72 cihlových domcích se dnes nacházejí studentské koleje.

Oficiální webová stránka: https://www.leuven.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY