PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Linlithgow Palace - Skotsko

Základní informace

Linlithgow Palace je monumentální zřícenina kdysi majestátního skotského královského paláce ve stejnojmenném městečku asi 25 km západně od Edinburghu na břehu jezera. Palác je známý především jako rodiště skotské královny Marie Stuartovny.

Linlithgow Palace, Skotsko

Na cestě mezi královskými hrady v Edinburghu a Stirlingu vznikl už ve 12. století jako ideální místo odpočinku hrádek. O století později jej král Eduard I. přestavěl na pevnost, která měla chránit obchodní cesty mezi těmito dvěma městy. Tu však zničil v roce 1424 požár, a tak se Jakub I. rozhodl vystavět novou moderní rezidenci. Díky němu i jeho následovníkům tu můžeme dnes nakouknout do historie a představit si život v takovémto sídle.

V několikapatrových ruinách se dochovalo bludiště místností, chodeb a schodišť, v nichž lze snadno zabloudit. Hlavní apartmány obklopují centrální čtvercové nádvoří a díky množství oken připomíná tato část vzdušný francouzský zámek. O původní velikosti stavby si lze udělat představu i z 28 metrů dlouhého hlavního sálu a každý musí obdivovat nádhernou bohatě zdobenou fontánu uprostřed nádvoří, kterou Jakub V. roku 1538 věnoval jako svatební dar své manželce Marii de Guise. Okouzlující je i vstupní brána zdobená erby bývalých majitelů.

Linlithgow Palace byl oblíbenou rezidencí skotských králů a mnozí monarchové se tu i narodili, jako např. skotský král Jakub V. či Marie Stuartovna. Po spojení skotského a anglického království se dvůr přesunul do Londýna a nevyužívaný palác začal chátrat. Jeho definitivní konec však nastal až v roce 1746, kdy jej (prý nedopatřením) vypálil vévoda z Cumberlandu při svém návratu z bitvy u Cullodemu.

V 19. století byl palác zrekonstruován a dnes o něj pečuje organizace Historic Scotland.

Rada: Zřícenina je otevřená po celý rok a určitě stojí za návštěvu v jakémkoli ročním období. Nejvíce ale ožívá v létě, kdy se tu koná festival Spectacular Jousting, během nějž se můžete vrátit do doby středověkých turnajů.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
v r. 2020 sníženo z důvodu rekonstrukce

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY