PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Loch Katrine - Skotsko

Základní informace

Loch Katrine je sladkovodní jezero ležící ve skotské vysočině. Jezero je 13 km dlouhé a 1 km široké a slouží jako rezervoár pitné vody pro Glasgow. Jezero je známé jako scéna básně sira Waltera Scotta Panna jezerní.

Loch Katrine, Skotsko

Jeho název neodkazuje, jak by se mohlo na první pohled zdát, na dívčí jméno, ale vychází z galského slova cateran, označující zloděje dobytka. Na březích totiž v 17. století opravdu žil klan nebezpečných loupežníků, z nějž pocházel i místní lidový hrdina Rob Roy. Jeho rodiště na severní straně nádrže je jedním z oblíbených turistických cílů.

Už příjezd k jezeru je nádherný – úzká silnička se prodírá pohádkovým lesem plným tajemných stromů. O to více na jejím konci překvapí obrovské parkoviště s návštěvnickým centrem. Odtud také je možné vydat se na plavbu po jezeře. Většina turistů se snaží dostat se na loď zvanou SS Sir Walter Scott. Její předchůdce brázdil hladinu Loch Katrine už od roku 1843 a jeho služeb využila roku 1869 i královna Victoria. Dodnes funkční loď však začala svoji kariéru až v posledním roce 19. století.

Při hodinové plavbě si tak můžete vychutnat nejenom úžasné okolí, ale i osobité kouzlo a půvab viktoriánské lodi, na níž je horní paluba krytá před rozmary počasí pevnou plachtou. Více než jedno století byla loď poháněna uhlím, ale od roku 2007 jezdí na bioplyn. To jí také umožnilo splnit přísné ekologické a hygienické podmínky jezera, protože tato vodní plocha slouží jako rezervoár pitné vody pro Glasgow. První vodovod je propojil již v roce 1859.

Pojmenování parníku nebylo zvoleno náhodou. Skotský básník a spisovatel byl touto oblastí natolik omámen, že roku 1817 vydal román o místním „Robinu Hoodovi“, zvaném Rob Roy. V samotném jezeře pak sídlila panna jezerní ze stejnojmenné básně, vycházející z artušovské legendy. Svoji inspiraci tu našli i básníci Samuel Coleridge a William Wordsworth.

Rada: Máte-li dostatek času a přeje-li vám alespoň trošku počasí, využijte možnosti půjčit si kolo u mola a z druhé strany jezera se vrátit po vlastní ose. Cesta je to nenáročná a výhledy do okolí stojí za to.

Oficiální webová stránka: www.lochkatrine.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
v r. 2020 nejezdí Waltes Scott, jen Lady of the Lake

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY