PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Lübeck - Německo

Základní informace

Lübeck je historické hanzovní přístavní město ležící asi 50 kilometrů severovýchodně od Hamburku v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

Lübeck, Německo

Dějiny ve středověku nejvýznamnějšího města na Baltu jsou spojeny se slovanským osídlením. Kolem roku 700 se na řece Trave asi 20 kilometrů před jejím ústím do Baltského moře usadili Slované. Ti však byli brzy vystřídání Sasy, které v 9. století vyhnal Karel Veliký. Právě on sem poté přivedl své spojence z polabského kmene Vagrů, kteří zde založili město Ljubice. To však bylo zcela zničeno, když jej roku 1128 vypálili Ránové z Rujány.

Dnešní Lübeck založil o patnáct let později Adolf II., který si tu postavil hrad. Z malé německé osady se už roku 1226 stalo svobodné říšské město, které na počátku 40. let 13. století spolu s Hamburkem a Kolínem nad Rýnem podepsalo smlouvu na ochranu námořního obchodu, z níž se později zrodil spolek obchodních měst zvaný hanza.

Centrum města, zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, leží mezi říčními rameny řeky Trave. Mezi nejstarší památky patří tzv. Holštýnská brána, postavená v letech 1466–1477. Hinrich Helmstede se nechal inspirovat vlámskými vzory a vytvořil bohatě členěný štít s válcovitými věžemi. Právě tato brána bývala kdysi jediným vstupem do města.

Na severním okraji centra se zachoval její protějšek tzv. Burgtor, kterému roku 1685 přibyla barokní kopule. Za pozornost stojí i Salzspeicher z přelomu 16. a 17. století, který sloužil jako sklad soli. Lübeck už z dálky zdraví návštěvníky svými věžemi, takže nepřekvapí ani množství jeho kostelů.

K nepřehlédnutelným stavbám patří i originální a působivá radnice, na jejíž výzdobě lze najít jak prvky románské, tak i gotické a renesanční. Rodině nejslavnějšího místního rodáka Thomase Manna je věnováno muzeum v gotické budově Buddenbrookhaus, kde tento nositel Nobelovy ceny žil.

Rada: Při návštěvě Lübecku si nenechte ujít ochutnávku tzv. lübeckého marcipánu, který je ze dvou třetin vyroben z mandlí z Benátek.

Oficiální webová stránka: www.luebeck-tourism.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY